Κόπα Λιμπερταδόρες: Ροναλντίνιο… πρόκρισης στο Σάο Πάολο (videos)

Με τέρματα των Ροναλντίνιο και Ντιέγκο Ταρντέλι, η Ατλέτικο Μινέιρο επιβλήθηκε εκτός έδρας της Σάο Πάολο με 2-1 και απέκτησε σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης για τη φάση των «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Μόλις στο όγδοο λεπτό, ο Ζάντσον άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, αλλά στο 11ο αποχώρησε τραυματισμένος ο Αλοΐσιο και στο 35ο αποβλήθηκε ο Λούσιο εξαιτίας σκληρού μαρκαρίσματος στον Μπέρναρντ. Δηλαδή, τα δεδομένα της αναμέτρησης ανατράπηκαν, κάτι που καταγράφηκε και σε επίπεδο σκορ στο 41ο λεπτό, όταν ο Ροναλντίνιο ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά. Με ωραίο σουτ του Ταρντέλι διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα στο 60ό λεπτό, καθώς η Μινέιρο απώλεσε ευκαιρίες για ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα.

Σε άλλο ματς, η Έμελετς από το Εκουαδόρ επιβλήθηκε με 2-1 της Φλουμινένσε, που στερήθηκε των υπηρεσιών του ντοπαρισμένου Ντέκο και του τραυματισμένου Φρεντ. Στην προκειμένη έμεινε πίσω με 1-0 στο 32ο λεπτό εξαιτίας αυτογκόλ του Λεάντρο, αλλά ισοφάρισε στο 44ο με πανέμορφο σουτ του Βάγκνερ. Στο 87ο λεπτό, η Έμελετς διασφάλισε τη νίκη με εύστοχο πέναλτι του Φερνάντο Γκαϊμπόρ.