Αργεντινή: Πέρασε και από Μεντόζα η Ρίβερ (videos)

Με λίγη διαιτητική εύνοια, η Ρίβερ Πλέιτ επικράτησε με 2-1 της Γοδόι Κρουζ του Μάρτιν Παλέρμο στη Μεντόζα και πλησίασε την κορυφή του Final.

Οι «μιλονάριος», που βρέθηκαν δύο βαθμούς μακριά από την πρώτη θέση, προηγήθηκαν στο 32ο λεπτό με αμφισβητούμενο πέναλτι, που μετέτρεψε σε γκολ ο Μάνουελ Λανζίνι, ενώ ο 20άχρονος Έντερ Φαμπιάν Άλβαρεζ Μπαλάντα διαμόρφωσε το 2-1 στο 53ο λεπτό, αφού πρώτα ισοφάρισε σε 1-1 ο Φακούντο Καστιγιόν στο 34ο λεπτό. Επίσης, στο 89ο λεπτό αποβλήθηκε ο Κάρλος Λούνα της Ρίβερ.

Από την πλευρά της, η Μπόκα Τζούνιορς έμεινε στο 0-0 με την Μπελγκράνο. Οι «χεϊνέσες» δεν έχουν πάρει νίκη στο αργεντίνικο πρωτάθλημα από τις 9 Φεβρουαρίου, αλλά στην προκειμένη ξεχώρισε αρνητικά ο τραυματισμός και η πρόωρη αποχώρηση του Χουάν Ρομάν Ρικέλμε.

Νωρίτερα, η Ιντεπεντιέντε βρέθηκε περισσότερο κοντά στη… δεύτερη κατηγορία, αφού έχασε με 2-0 από την Ατλέτικο Ραφαέλα. Μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Φεντερίκο Γκονζάλεζ, ενώ στο 75ο ο Ντιέγκο Βέρα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Το ντεμπούτο του Μιγέλ Μπριντίσι στον πάγκο της Ιντεπεντιέντε συνδυάστηκε και με αποβολή του Φεντερίκο Μανκουέγιο στο 28ο λεπτό εξαιτίας δεύτερης κίτρινης.

Τέλος, η Σαν Λορένζο επιβλήθηκε με 3-1 της Άρσεναλ Σαραντί και μεγάλωσε την απόστασή τους από τις «επικίνδυνες» θέσεις της τριετής κατάταξης. Ο Λεάντρο Ναβάρο σημείωσε το 1-0 στο 22ο λεπτό, ο Έκτορ Βιγιάλμπα το 2-1 στο 64ο και ο Χούλιο Μπουφαρίνι το 3-1 στο 90ό. Στο 61ο ισοφάρισε προσωρινά ο Χούλιο Φουρτς.

4

Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.