Αργεντινή: Στο τσακ η Άρσεναλ (video)

Μία καταπληκτική ασίστ του Κάρλος Καρμπονέρο στο 87ο λεπτό επέτρεψε στον Μάρτιν Ρόγιε να διαμορφώσει το τελικό 1-0 της Άρσεναλ επί της Εστουντιάντες.

Μάλιστα, ο μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης είχε εισέλθει σαν αλλαγή στο 70ό λεπτό. Πέρα από το γκολ, καταγράφηκαν ελάχιστες σοβαρές ευκαιρίες, αλλά η Άρσεναλ Σαραντί είχε την υπεροχή, έστω και οριακά, κυρίως στο πρώτο 45λεπτο.

Από την πλευρά της, η Εστουντιάντες Λα Πλάτα είχε κορυφαίο τον Ντουβάν Ζαπάτα, αλλά έμεινε με δέκα παίκτες από το 82ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε ο Λεονάρντο Γιάρα με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο 21χρονος Αργεντινός εξαπέλυσε λεκτική επίθεση προς τον ρέφερι του αγώνα, Λουίς Αλβάρεζ, ο οποίος αποφάσισε να τον στείλει πρόωρα στα αποδυτήρια.

3

Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.