MLS: Ανάσα για τους Φάιρ του Κλόπας (video)

Με δύο γκολ του Μαϊκόν Σάντος, οι Σικάγο Φάιρ του Φρανκ Κλόπας κέρδισαν με 3-1 τους Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς και πήραν την πρώτη νίκη τους στο φετινό MLS.

Πάντως, η ομάδα του Τιερί Ανρί, που μπήκε σαν αλλαγή στο 62ο λεπτό, προηγήθηκε στο 18ο λεπτό με καταπληκτικό γκολ του Τζέιμισον Ολάβε. Στο 44ο, όμως, ο Ντάνιελ Παλαντίνι ισοφάρισε για τις «φωτιές». Ακολούθησαν δύο γκολ του 28χρονου Βραζιλιάνου επιθετικού στα τελευταία έξι λεπτά της αναμέτρησης, τα οποία έγειραν την πλάστιγγα στην πλευρά των γηπεδούχων.

Έτσι, οι «φωτιές» έφτασαν στους τέσσερις βαθμούς, ενώ οι Ρεντ Μπουλς έμειναν στους πέντε. Αμφότερες οι ομάδες είναι εκτός των θέσεων, που οδηγούν στα playoffs, αλλά το πρωτάθλημα της βορειοαμερικανικής ποδοσφαιρικής λίγκας έχει ακόμα αρκετό δρόμο.