MLS: Σοκ για Γκάλαξι (videos)

Αν και έπαιζε με δέκα παίκτες, η Σίβας ΗΠΑ πήρε ισοπαλία με 1-1 από τους Λος Άντζελες Γκάλαξι στο SuperClasico του MLS χάρη σε γκολ του Κάρλος Αλβάρεζ στο 89ο λεπτό.

Στο 83ο ο Τζακ Μακ Μπιν άνοιξε το σκορ για τους πρωταθλητές MLS, αλλά στο 89ο ο 25χρονος Κάρλος Μπόρχα βρήκε τον Αλβάρεζ σε θέση βολής για το 1-1. Όλα αυτά μετά την… περίεργη αποβολή του Χοακίν Βελάσκεζ στο 40ό λεπτό, η οποία άφησε τους τυπικά φιλοξενούμενους με αριθμητικό μειονέκτημα.

Πέρα από το ντέρμπι του Λος Άντζελες, την Κυριακή (ξημερώματα 18/03) έγινε και ντέρμπι του Τέξας στο MLS. Ειδικότερα, το Ντάλας κατέβαλε με 3-2 τους Χιούστον Ντάιναμο και ανέβηκε στην κορυφή της Δύσης. Ο Ελληνοαμερικανός Τζορτζ Τζον άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό και στο 35ο ο Άντριου Τζέικομπσον διαμόρφωσε το 2-0, αλλά οι Άντριου Ντράιβερ και Μπραντ Ντέιβις σημείωσαν το 2-2 με τέρματα στο 79ο και 83ο λεπτό, αντίστοιχα. Εν τέλει, ο Κένι Κούπερ χάρισε τη νίκη στο Ντάλας με γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.