Αργεντινή: Νέο στραβοπάτημα για Μπόκα (videos)

Η Αρχεντίνος Τζούνιορς απέσπασε ισοπαλία με 1-1 στο «Bombonera» της Μπόκα Τζούνιορς, με τον Καρούζο Λομπάρντι να πραγματοποιεί θετικό ντεμπούτο στον πάγκο των φιλοξενουμένων.

Οι «χεϊνέσες» έμειναν χωρίς νίκη για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι του αργεντίνικου πρωταθλήματος, αρνητικό σερί που σίγουρα δυσκολεύει τη… ζωή του Κάρλος Μπιάνκι. Στην προκειμένη, ο Σαντιάγκο Σίλβα άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 12ο λεπτό και στο 44’ ισοφάρισε σε 1-1 ο 24χρονος αμυντικός Ματίας Μαρτίνεζ. Νωρίτερα, η πρωτοπόρος του Final, Λανούς, επιβλήθηκε με 1-0 της Γοδόι Κρουζ χάρη σε κεφαλιά του 24χρονου αμυντικού, Κάρλος Ιζκιέρντοζ, στο 26ο λεπτό. Με το ίδιο σκορ (1-0) οι Νιούελς Ολντ Μπόις κέρδισε τη Ρίβερ Πλέιτ χάρη σε πανέμορφο γκολ του Νάτσο Σκόκο, αφού στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε τέρμα του Κάρλος Λούνα.

Ένας άλλος πρώην παίκτης της ΑΕΚ, ο Σεμπάστιαν Σάχα, πρωταγωνίστησε στο εντός έδρας 1-1 της Ρασίνγκ Κλουμπ με την Μπελγκράνο, αφού διασφάλισε το βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του με πλειάδα επεμβάσεων. Ο 33χρονος τερματοφύλακας νικήθηκε αποκλειστικά από το Χόρχε Βελάσκεζ στο 49ο λεπτό, ενώ ο Μάουρο Καμορανέζι είχε ανοίξει το σκορ στο 12ο λεπτό. Στο 1-1 έμειναν και οι Βελέζ και Εστουντιάντες, καθώς ο Φεντερίκο Ινσούα διαμόρφωσε το 1-0 στο 76ο λεπτό και ο Λεάντρο Μπενίτεζ το 1-1 στο 78’, ενώ ο Φαμπιάν Κουμπέρο των γηπεδούχων αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις, που αποδείχθηκαν επεισοδιακές.