Αργεντινή: Χωρίς νίκη Εστουντιάντες και Σαν Λορένζο (videos)

H Εστουντιάντες προηγήθηκε με γκολ του Ντουβάν Ζαπάτα απέναντι στη Σαν Λορένζο, αλλά αρκέστηκε στην πρώτη ισοπαλία της Final, αντί για την πρώτη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με πλειάδα απουσιών και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το έκτο λεπτό, όταν σουτ του Ζαπάτα προσέκρουσε σε αμυντικό και κατέληξε στα δίχτυα. Πάντως, οι «κυκλώνες» διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και απέσπασαν δίκαια την τρίτη ισοπαλία τους σε ισάριθμα ματς χάρη σε τέρμα του Σαντιάγκο Γκεντιλέτι στο 78ο λεπτό.

Προγενέστερα, η Άρσεναλ Σαραντί κατέβαλε με 2-1 την Αρχεντίνος Τζούνιορς στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα». Άλλωστε, ο Χούλιο Φουρτς άνοιξε το σκορ στο 65ο λεπτό, ενώ στο 69ο ο Κάρλος Καρμπονέρο διαμόρφωσε το 2-0 με καταπληκτικό σουτ από το… σπίτι του. Στο 85ο, ο Λεάντρο Μπαρέρα μείωσε για τους «μπίκος», που συμπλήρωσαν τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς της Final και πλησίασαν περισσότερο τις «επικίνδυνες» θέσεις της τριετής κατάταξης.

0

Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.