Κόπα Σουνταμερικάνα: Προβάδισμα για Σάο Πάολο (video)

Κυριάρχησε σε ολόκληρο το παιχνίδι, αλλά η Σάο Πάολο αρκέστηκε στην ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα στο πλαίσιο των ημιτελικών του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Οι «σομπεράνο» είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν με μεγαλύτερο σκορ στο πρώτο 45λεπτο. Μοιραίος ήταν ο Οσβάλντο, ο οποίος έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες. Ευτυχώς, για τους Βραζιλιάνους, ο Ραφαέλ Τολόι βρήκε δίχτυα με κεφαλιά στο 28ο λεπτό.

Ανώτεροι ήταν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά συνέχισαν να αστοχούν ενώπιον της αντίπαλης εστίας. Κόντρα στον ρυθμό της αναμέτρησης, όμως, ο Νίκολας Καστίγιο ισοφάρισε στο 69ο λεπτό.

Πάντως, η Σάο Πάολο διατηρεί προβάδισμα πρόκρισης. Άλλωστε ο επαναληπτικός (29/11, 01:50), στον οποίο θα κριθεί ο ένας φιναλίστ της διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής, θα διεξαχθεί στη Βραζιλία.

Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα: Τοσέλι, Πάροτ, Άντια, Βαλενζουέλα, Σεπούλβεδα (46’ Μενέσες), Μαρτίνεζ, Σίλβα (70’ Περάλτα), Ρίος, Κόστα, Πιζάρο (47’ Οβελάρ), Καστίγιο.
Σάο Πάολο: Σένι, Ραφαέλ Τολόι, Ροντόλφο, Μπρούνο Κορτές, Μιράντα, Ουέλινγκτον, Ζάντσον (90’ Ντάγκλας Περέιρα, Ντενίλσον, Λούκας Μούρα (71’ Γκανσό), Λουίς Φαμπιάνο, Οσβάλντο.

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός AKTOR: «Έκοψε» Γιούρτσεβεν ο Αταμάν
Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός AKTOR: Εκτός εξάδας ξένων στο ντέρμπι ο Ουίλιαμς Γκος
NBA: Συνεχίζουν απόλυτοι Λέικερς, Σέλτικς και Καβαλίερς - Ξεπέρασε τους 29.000 πόντους ο Ντουράντ
Super League: Ντέρμπι Παναθηναϊκός - Άρης με «πρέπει», δύσκολες αποστολές για ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό