MLS: Τραγικά μοιραίος ο Ανρί (videos)

Εκτός έδρας νίκες με 1-0 πήραν Ντι Σι Γιουνάιτεντ και Σιάτλ Σάουντερς στους επαναληπτικούς προημιτελικούς των playoffs του MLS και προκρίθηκαν στους τελικούς των περιφερειών τους.

Κατ’ αρχήν, οι «πρωτευουσιάνοι» απέκλεισαν τους Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς με συνολικό σκορ 2-1 χάρη σε κεφαλιά του Νικ Ντε Λέον στο 88ο λεπτό και θα αντιμετωπίσουν τους Χιούστον Ντάιναμο στον τελικό της Ανατολής. Πάντως ακυρώθηκε γκολ με πέναλτι του Κένι Κούπερ στο 69ο λεπτό, όταν ο Ανρί βιάστηκε να μπει στην περιοχή. Στην ίδια φάση αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας Μπιλ Χαμίντ, αλλά ο Τζο Ουίλις σταμάτησε τη δεύτερη προσπάθεια του Κούπερ. Στο 76ο λεπτό αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία με την αποβολή του Ράφα Μάρκεζ, πρώην αμυντικού της Μπαρτσελόνα.

Στο 81ο λεπτό σκόραρε ο Μάριο Μαρτίνεζ για τους Σιάτλ Σάουντερς, που απέκλεισαν τη Ρέαλ Σολτ Λέικ. Άλλωστε οι δύο ομάδες είχαν μείνει στη «λευκή» ισοπαλία στον αγώνα, που έγινε στην Πολιτεία της Ουάσινγκτον. Στην προκειμένη, πάντως, η Ρέαλ είχε περισσότερες ευκαιρίες. Πλέον οι Σάουντερς θα κοντραριστούν με τους πρωταθλητές Λος Άντζελες Γκάλαξι του Ντέιβιντ Μπέκαμ στους τελικούς της δυτικής περιφέρειας του MLS.