MLS: Ισοπαλία με αυτογκόλ στο Σικάγο (video)

Οι Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς του Τιερί Ανρί πήραν ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Ντι Σι Γιουνάιτεντ και απέκτησαν πλεονέκτημα για την πρόκριση στον τελικό της ανατολικής περιφέρειας του MLS.

Πάντως το ματς επιφύλαξε συγκινήσεις. Αυτές περιγράφονται με απώλεια πέναλτι, κόκκινη κάρτα και δύο αυτογκόλ. Πάντως η ισοπαλία αποτέλεσε το δικαιότερο αποτέλεσμα με βάση την εμφάνιση των δύο συλλόγων στο «RFK Arena».

Στο 33ο λεπτό ο Κρις Πόντιους ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, που παραχώρησε ο Κόνορ Λέιντ, αλλά ο Μπιλ Χαμίντ σταμάτησε την προσπάθειά του. Ο τερματοφύλακας των «πρωτευουσιάνων», όμως, σημείωσε αυτογκόλ στο 65ο λεπτό, όταν έπεσε μαζί με την μπάλα μέσα στο τέρμα του έπειτα από προσπάθεια του Ανρί! Τέσσερα λεπτά νωρίτερα ο Ρόι Μίλερ είχε ανοίξει το σκορ με το πρώτο αυτογκόλ της αναμέτρησης. Αμφότερα ήταν εντυπωσιακά…

Ακολούθησε η αποβολή του Άντι Νατζάρ στο 70ό λεπτό. Ο 19χρονος μέσος… πέταξε την μπάλα στον διαιτητή, επειδή διαφώνησε με την κίτρινη κάρτα που δέχθηκε. Μοιραία δεν θα είναι διαθέσιμος στον επαναληπτικό των ξημερωμάτων της επόμενης Πέμπτης (08/11, 03:00), που θα γίνει στην έδρα των Ρεντ Μπουλς.