MLS: Πήρε το «Χ» η Ρέαλ (video)

«Λευκή» ισοπαλία στον πρώτο αγώνα διπλής σειράς των playoffs του MLS απέσπασε η Ρέαλ Σολτ Λέικ από τους Σιάτλ Σάουντερς και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό της Δύσης.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Νικ Ριμάντο αποδείχθηκε απροσπέλαστος, Πάνω στον 33χρονο τερματοφύλακα προσέκρουσαν όλα τα σουτ των Σάουντερς, εκ των οποίων ξεχώρισε μία ευκαιρία του Οσβάλντο Αλόνσο στο τρίτο λεπτό και μία κεφαλιά του Τζον Κένεντι Ουρτάδο.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Ρέαλ δημιούργησε προϋποθέσεις για γκολ, αλλά διατήρησε την προσοχή της στην άμυνα. Χρειάστηκε, βέβαια, μία ακόμα σπουδαία απόκρουση του Ριμάντο σε προσπάθεια του Κρίστιαν Τίφερτ, ώστε το 0-0 να περιγράψει την εικόνα των δύο συλλόγων.

Ο επαναληπτικός έχει οριστεί σε έξι ημέρες. Σε αυτό το παιχνίδι οι εκπρόσωποι του Σολτ Λέικ θα έχουν το πλεονέκτημα της έδρας και μάλλον θα επιδιώξουν με μεγαλύτερο πάθος την επίτευξη κάποιου τέρματος.