Αργεντινή: Αποτελεσματική η Μπελγκράνο (video)

Έναν βαθμό μακριά από την κορυφή της αργεντίνικης Inicial βρέθηκε η Μπελγκράνο κερδίζοντας με 3-1 την Ατλέτικο Ραφαέλα στο εναρκτήριο παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής.

Δύο γκολ σημείωσε ο Χόρχε Βελάσκεζ σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης. Καταρχήν διαμόρφωσε το 2-0 στο 42ο λεπτό με καταπληκτικό σουτ από τα πλάγια της μεγάλης περιοχής. Στο τρίτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου εκτόξευσε το σκορ στο 3-0 πλασάροντας σε κενή εστία έπειτα από πανέμορφη επιθετική ανάπτυξη της Μπελγκράνο.

Το σκορ άνοιξε ο Βίκτορ Ακουίνο στο 32ο λεπτό. Μάλιστα οι δύο ομάδες είχαν μείνει ήδη με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολών του Φαμπρίτσιο Φοντανίνι και Σέζαρ Περέιρα στο 30ό και 22ο λεπτό αντίστοιχα.

Το μόνο που κατάφερε η Ατλέτικο ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Λούκας Μποβάγκλιο, ένα λεπτό μετά το δεύτερο τέρμα του Βελάσκεζ. Μοιραία η Ραφαέλα υποχώρησε στην τριετή κατάταξη και είναι πλέον κοντά στις «επικίνδυνες» θέσεις.

3

Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.