MLS: Τρίτοι με Ανρί οι Ρεντ Μπουλς (videos)

Ολοκληρώθηκε πρώτο από τα έξι παιχνίδια του MLS, αλλά το εκτός έδρας 3-0 των Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς σε βάρος της Φιλαδέλφεια Γιούνιον αποδείχθηκε το σημαντικότερο αποτέλεσμα της βραδιάς.

Οι Νεοϋορκέζοι κυριάρχησαν και πήραν τη νίκη με δύο γκολ του Κένι Κούπερ. Στο 35ο λεπτό ο Τιερί Ανρί ταλαιπώρησε… εκ νέου τον αντίπαλο κεντρικό αμυντικό Κάρλος Βαλντές και πέτυχε το 15ο του τέρμα στο πρωτάθλημα. Το σημαντικότερο, όμως, είναι πως οι Ρεντ Μπουλς εξασφάλισαν μία θέση στα προημιτελικά των playoffs.

Άλλωστε οι Σικάγο Φάιρ του Φρανκ Κλόπας και η Ντι Σι Γιουνάιτεντ έφεραν ισοπαλία με 1-1. Οι μεν τερμάτισαν δεύτεροι στην Ανατολή και θα αντιμετωπίσουν τους Ρεντ Μπουλς, ενώ οι δε κατέλαβαν την τέταρτη θέση και θα κοντραριστούν με τους Χιούστον Ντάιναμο στα προκριματικά των playoffs. O Πάτρικ Νιάρκο σκόραρε για τις «φωτιές» στο 16ο λεπτό και ο Λίοναρντ Παχόι ισοφάρισε στο 50ό.

Από τη Δύση ξεχώρισε η «λευκή» ισοπαλία της Ρέαλ Σολτ Λέικ με τους Βανκούβερ Ουάιτκαπς, επειδή οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να «φιξάρουν» τη δεύτερη θέση. Οι πρωταθλητές του γκρουπ, Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς πήραν 1-1 στην έδρα των Πόρτλαντ Τίμπερς, με τον Κρις Βοντολόφσκι μα συμπληρώνει 27 γκολ με πέναλτι και να ισοφαρίζει το απόλυτο ρεκόρ του MLS. Ο Μπράιτ Ντάικ ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Εύκολη νίκη με 2-0 πέτυχαν οι Κολοράντο Ράπιντς σε βάρος των Ντάιναμο, που παρατάχθηκαν με αναπληρωματικούς ενόψει της postseason. Τέλος οι Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον ολοκλήρωσαν τη σεζόν με «διπλό» εναντίον των Μόντρεαλ Ίμπακτ χάρη σε τέρμα του Έι Τζέι Σοάρες στο 88ο λεπτό.