MLS: Στα playoffs οι Ουάιτκαπς (videos)

Οι Βανκούβερ Ουάιτκαπς ηττήθηκαν με 1-0 από τους Πόρτλαντ Τίμπερς, αλλά η ομάδα του Στιβ Νας έγινε o πρώτος καναδικός σύλλογος που προκρίνεται στα playoffs του MLS.

Οι Τίμπερς έχουν αποκλειστεί από τα playoffs, αλλά με το γκολ του Τζακ Τζιούζμπερι στο 39ο λεπτό εξασφάλισαν το φετινό Cascadia Cup, το οποίο διεκδικούν οι δύο σύλλογοι. Από την πλευρά τους, οι Ουάιτκαπς απώλεσαν την ευκαιρία να αναδειχθούν κορυφαία καναδική ομάδα της λίγκας, αλλά ο τίτλος θα κριθεί στην τελευταία αγωνιστική.

Πάντως οι εκπρόσωποι του Βανκούβερ προκρίθηκαν στα playoffs, καθώς το Ντάλας έχασε με 3-1 από τους Σιάτλ Σάουντερς. Οι Τεξανοί ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Μπλας Πέρεζ στο 40ό λεπτό, αλλά ο Μπραντ Έβανς πέτυχε το δεύτερο γκολ του στο 60ό λεπτό και ο Μάουρο Ροζάλες διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 79ο ύστερα από θεαματική ενέργεια του Φρέντι Μοντέρο.

Στο άλλο κυριακάτικο (21/10) παιχνίδι, οι Λος Άντζελες Γκάλαξι πήραν ισοπαλία με 2-2 στην έδρα των Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς, αλλά περιορίστηκαν στην τέταρτη θέση της Δύσης, οπότε θα αντιμετωπίσουν τους Ουάιτκαπς στον πρώτο γύρο της postseason. Μάλιστα ο νικητής της συγκεκριμένης αναμέτρησης θα κληθεί να ξεπεράσει τους «σεισμούς» στον δεύτερο γύρο.

Στο ίδιο το ματς, ο Ρόμπι Κιν και ο Έντσον Μπαντλ έδωσαν δύο φορές το προβάδισμα στην ομάδα του Ντέιβιντ Μπέκαμ, που έμεινε εκτός αποστολής. Στο 61ο λεπτό ο Μάρβιν Τσάβεζ ισοφάρισε σε 1-1 με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ και στο 73ο ο Κρις Βοντολόφσκι σημείωσε το τελικό αποτέλεσμα με το 26ο φετινό γκολ του.

29

Σημείωση: Στα playoffs προκρίνονται οι πρώτοι πέντε από κάθε περιφέρεια.

29/10, 02.00: Ντάλας Σίβας ΗΠΑ

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Κακή εμφάνιση των Μπακς και ήττα στο Μπρούκλιν – Όλα τα αποτελέσματα στο NBA
NBA: «Δώσε μου τη γαμ… την μπάλα!» - Ο ΛεΜπρον Τζέιμς έκραξε συμπαίκτη του στους Λέικερς (video)
Ζοσέ Μουρίνιο: Σκέφτεται επιστροφή-έκπληξη στην Αγγλία
Ιστιοπλοΐα: Στο συμβούλιο της παγκόσμιας Ομοσπονδίας εξελέγη ο Αιμίλιος Παπαθανασίου