MLS: Βγήκε η πεντάδα της Ανατολής (videos)

Η Ντι Σι Γιουνάιτεντ κέρδισε με 3-2 τους Κολόμπους Κρου με γκολ του Λιούις Νιλ στις καθυστερήσεις και ξεκαθάρισε τις πέντε ομάδες που θα πάρουν μέρος στα playoffs από την ανατολική περιφέρεια του MLS.

Άλλωστε οι Κρου αποκλείστηκαν και μαθηματικά. Αντίθετα, οι «πρωτευουσιάνοι» θα παίξουν στην postseason για πρώτη φορά σε πέντε χρόνια. Οι Νικ Ντε Λέον και Μαρσέλο Σαραγκόσα πέτυχαν τα άλλα γκολ των νικητών, ενώ οι Έντι Γκέιβεν και Χάιρο Ομπάντο Αριέτα είχαν δώσει το προβάδισμα με 1-0 και 2-1 στους φιλοξενούμενους.

Τσέκαραν «εισιτήριο» για τα playoffs και οι Χιούστον Ντάιναμο με το 3-1 επί της Φιλαδέλφεια Γιούνιον. Στο 71ο λεπτό ο Μπόνιεκ Γκαρσία σημείωσε το νικητήριο γκολ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπραντ Ντέιβις «σφράγισε» τη νίκη με εύστοχο πέναλτι.

Από την πλευρά τους, οι Σικάγο Φάιρ του Φρανκ Κλόπας ηττήθηκαν με 1-0 στην έδρα των Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον και υποχώρησαν στην τρίτη θέση της Ανατολής. Ο νεαρός Ουρουγουανός Ντιέγκο Φαγκούντεζ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 17ο λεπτό και έσβησε τις «φωτιές».

Στη «λευκή» ισοπαλία έμειναν οι Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς και Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι. Η ομάδα του Τιερί Ανρί ήταν ανώτερη, αλλά δεν μπόρεσε να προσφέρει τη νίκη στους 25,219 οπαδούς της, που βρέθηκαν στο γήπεδο, αλλά εξασφάλισε την πρόκριση στα playoffs. Από την πλευρά της, η Σπόρτινγκ είναι πλέον μία… ανάσα από την πρωτιά στην Ανατολή.

Χωρίς σκορ έληξε και το καναδικό ντέρμπι ανάμεσα στο Τορόντο και τους Μόντρεαλ Ίμπακτ. Παρά το 0-0, οι δύο ομάδες πρόσφεραν πλούσιο θέαμα.

Σε άλλο αδιάφορο παιχνίδι, οι Κολοράντο Ράπιντς κατέβαλαν με 2-0 τη Σίβας Η.Π.Α. Σκόρερ οι Μάρτιν Ριβέρο στο 16ο λεπτό και Καμάνι Χιλ στο 43ο.

29

Σημείωση: Οι πέντε πρώτοι από κάθε γκρουπ προκρίνονται στα playoffs.

29/10, 02.00: Ντάλας Σίβας ΗΠΑ

Παναθηναϊκός AKTOR: «Χρόνια πολλά Ελλάδα, χρόνια πολλά Έλληνες!» - Το video για την 28η Οκτωβρίου
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Τσιτσιπά, Αντετοκούνμπο και… Χρυσή Μπάλα
«Παρέλαση, επέλαση» ο Παναθηναϊκός AKTOR στο ΣΕΦ: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Κακή εμφάνιση των Μπακς και ήττα στο Μπρούκλιν – Όλα τα αποτελέσματα στο NBA