Brasileiro: «Έγραψε» ο Μπάρκος για Παλμέιρας (videos)

Έχουν… ζορίσει αρκετά τα πράγματα για την Παλμέιρας, οπότε ο πρώτος της σκόρερ, Ερνάν Μπάρκος, ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα και την οδήγησε στο 2-0 εναντίον της Κρουζέιρο.

Ο Αργεντινός επιθετικός βρήκε δίχτυα στο 66ο και στο 76ο λεπτό. Στο 87ο αντικαταστάθηκε και αποθεώθηκε από τους οπαδούς των «βερντάο». Πλέον η Παλμέιρας απέχει τέσσερις βαθμούς από τη γραμμή «σωτηρίας».

Άλλωστε η Μπαΐα απέσπασε ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Κορίνθιανς και κράτησε την τελευταία προνομιακή θέση της κατάταξης του Brasileiro. Μόλις στο τέταρτο λεπτό οι γηπεδούχοι υποχρεώθηκαν να κάνουν αλλαγή, καθώς τραυματίστηκε ο Ντένερ. Στο 12ο λεπτό, όμως, άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Ντάγκλας, για τον καταλογισμό του οποίου διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι «τρικολόρ». Ακολούθησε νέα αναγκαστική αλλαγή για την Κορίνθιανς στο 17ο λεπτό, όταν τραυματίστηκε ο Ουάλας. Το 1-1 διαμορφώθηκε στο 32ο λεπτό, καθώς ο Λεάντρο Φάχελ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από στημένη φάση. Μάλιστα η Μπαΐα απώλεσε σπουδαία ευκαιρία για τη νίκη στις καθυστερήσεις του δεύτερου ημιχρόνου.

Τέλος, η Γκρέμιο παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία στη Κοριτίμπα. Αμφότερες οι ομάδες «βολεύτηκαν» με τον βαθμό, αφού οι μεν παραμένουν στην τετράδα που οδηγεί στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι δε έμειναν μακριά από τις «επικίνδυνες» θέσεις στοχεύοντας παράλληλα σε ένα «εισιτήριο» για το Κόπα Σουνταμερικάνα.

23

Σημείωση: Οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Παναθηναϊκός AKTOR: «Χρόνια πολλά Ελλάδα, χρόνια πολλά Έλληνες!» - Το video για την 28η Οκτωβρίου
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Τσιτσιπά, Αντετοκούνμπο και… Χρυσή Μπάλα
«Παρέλαση, επέλαση» ο Παναθηναϊκός AKTOR στο ΣΕΦ: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Κακή εμφάνιση των Μπακς και ήττα στο Μπρούκλιν – Όλα τα αποτελέσματα στο NBA