MLS: Στραβοπάτησαν Ντάλας και Κρου (videos)

Δεν πήραν τις νίκες που ήθελαν οι Κολόμπους Κρου και Ντάλας στα κυριακάτικα (07/10) παιχνίδια του MLS, αλλά οι Σιάτλ Σάουντερς πρόσθεσαν τρεις βαθμούς στη συγκομιδή τους.

Οι Κρου, μάλιστα, ήταν πίσω με 1-0 από το 10ο λεπτό εξαιτίας γκολ του Σι Τζέι Σάπονγκ, αλλά οι πρωτοπόροι της ανατολικής περιφέρειας παραχώρησαν το 1-1 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Επίσης, το τελικό αποτέλεσμα «φίξαρε» την πρόκριση των Σικάγο Φάιρ του Φρανκ Κλόπας και άφησε τους Κρου εκτός των προνομιούχων θέσεων.

Σε χειρότερη μοίρα βρέθηκε το Ντάλας, που έφερε εκτός έδρας 1-1 με την ουραγό της Δύσης, Σίβας ΗΠΑ. Πλέον οι Τεξανοί απέχουν τέσσερις βαθμούς από την πεντάδα και από τους Βανκούβερ Ουάιτκαπς, ενώ έχουν δύο ακόμα αγώνες στο πρόγραμμά τους. Ο Χορχέ Βιγαφάνια ισοφάρισε για τη Σίβας στο 69ο λεπτό και η ομάδα του απώλεσε πολλές ακόμα ευκαιρίες για την ανατροπή στα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού.

Τέλος, οι Σάουντερς συνέτριψαν με 3-0 τους Πόρτλαντ Τίμπερς μπροστά σε 66,452 θεατές που βρέθηκαν στο «Century Link Field». Στο 25ο λεπτό ο Άνταμ Γιόχανσον ολοκλήρωσε ωραία επιθετική ανάπτυξη των γηπεδούχων με γκολ. Ακολούθησαν τέρματα των Μπραντ Έβανς και Τζέζους Μοντέρο για το τελικό αποτέλεσμα.

29

Σημείωση: Στα playoffs προκρίνονται οι πέντε πρώτοι από κάθε γκρουπ.

Premier League: Επίσημο! Τέλος ο Τεν Χαγκ από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Χρυσή Μπάλα: «Νικητής ο Βινίσιους Τζ.» - Διέρρευσε η τελική 12άδα | Πού θα δείτε την τελετή απονομής
Ολυμπιακός: Επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι για Γιαζίτζι – Ρήξη χιαστού υπέστη ο Τούρκος
Κέντρικ Ναν: Ο «ψυχρός εκτελεστής» του Παναθηναϊκού βλέπει ΣΕΦ κι αφηνιάζει - Δεύτερη ιστορική 25άρα