Αργεντινή: Αντίθετη πορεία για Μπόκα και Ρίβερ (videos)

Η Μπόκα Τζούνιορς ηττήθηκε στην έδρα της Μπελγκράνο, η Ρίβερ Πλέιτ διέλυσε τη Γοδόι Κρουζ και οι Νιούελς Ολντ Μπόις έμειναν στην πρώτη θέση με γκολ στο 28o δευτερόλεπτο!

Αναλυτικότερα, οι «χεϊνέσες» προηγήθηκαν στο τρίτο λεπτό με το Σαντιάγκο Σίλβα, αλλά παρουσίασαν αμυντικά κενά στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Αυτά εκμεταλλεύτηκε ο Σέρχιο Ροντρίγκεζ και ισοφάρισε στο 22ο λεπτό, ενώ ο Βίκτορ Ακουίνο πέτυχε το νικητήριο γκολ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ακολούθησε κόκκινη κάρτα στον Κριστιάν Κεγάι στο 68’, πριν διαμορφωθεί το τελικό 3-1 από το Γκουιγέρμο Φαρέ ένα λεπτό αργότερα.

Από την πλευρά της, η Ρίβερ συνέτριψε τη Γοδόι Κρουζ με 5-0 και ανέβηκε στην 8η θέση. Πολύ ωραίο γκολ πέτυχε ο Λεονάρντο Πόντζιο με μακρινή εκτέλεση φάουλ στο 12ο λεπτό. Δύο γκολ σημείωσε ο Κάρλος Σάντσεζ, ένα ο Ροντρίγκο Μόρα, ενώ ο Μαρτίν Αγκουίρε άνοιξε το σκορ κόντρα στον ασταθή τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων, Νέλσον Ιμπάνεζ, στο 8ο λεπτό. Ακόμα πιο γρήγορα «καθάρισαν» οι Ολντ Μπόις τη Βελέζ, αφού ο Μάξι Ροντρίγκεζ πέτυχε το μοναδικό γκολ του ματς στο 28ο δευτερόλεπτο. Βασικός για τους πρωτοπόρους ήταν και ο πρώην μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ, Ιγκνάσιο Σκόκο, που αν και δεν σκόραρε παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης των σκόρερ.

Νικηφόρα συνέχισε η Ιντεπεντιέντε, αλλά δεν ξέφυγε από τις «επικίνδυνες» θέσεις. Στην προκειμένη κατέβαλε την Ατλέτικο Ραφαέλα με 2-0 χάρη σε γκολ των Λουτσιάνο Λεγκουιζαμόν και Οσμάρ Φερέιρα στο 11’ και το 69’, αντίστοιχα.

Premier League: Επίσημο! Τέλος ο Τεν Χαγκ από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Χρυσή Μπάλα: «Νικητής ο Βινίσιους Τζ.» - Διέρρευσε η τελική 12άδα | Πού θα δείτε την τελετή απονομής
Ολυμπιακός: Επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι για Γιαζίτζι – Ρήξη χιαστού υπέστη ο Τούρκος
Κέντρικ Ναν: Ο «ψυχρός εκτελεστής» του Παναθηναϊκού βλέπει ΣΕΦ κι αφηνιάζει - Δεύτερη ιστορική 25άρα