MLS: «Διπλό» στη Νέα Υόρκη οι Φάιρ του Κλόπας (videos)

Οι Σικάγο Φάιρ πήραν πολύτιμη νίκη με 2-0 στο «Red Bull Arena» σε βάρος των Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς του Τιερί Ανρί, ενώ η Ρέαλ Σολτ Λέικ πέρασε από την έδρα των Λος Άντζελες Γκάλαξι σε άλλο παιχνίδι του MLS.

Επανήλθαν άμεσα στα θετικά αποτελέσματα οι «φωτιές» του Φρανκ Κλόπας και έμειναν μόνοι στη δεύτερη θέση της ανατολικής περιφέρειας της λίγκας. Μάλιστα η νίκη τους ήταν δίκαιη, αν και το 1-0 διαμορφώθηκε στο 65ο λεπτό. Ο 27χρονος Ολλανδός επιθετικός πέτυχε και το 2-0 στο 78ο λεπτό.

Με δύο γκολ του Φαμπιάν Εσπιντόλα, η Ρέαλ κέρδισε με 2-1 τους Γκάλαξι του Ντέιβιντ Μπέκαμ. Πάντως ο Ρόμπι Κιν άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, αλλά ο 27χρονος Αργεντινός «απάντησε» στο 25ο και στο 28ο! Σαν να μην έφτανε η εντός έδρας ήττα για τους εκπρόσωπους της «πόλης των αγγέλων», ο Λόντον Ντόναβαν αποχώρησε τραυματισμένος από το ματς.

Τρία γκολ σημείωσε, από την πλευρά του, ο Κρις Βοντολόφσκι στο εκτός έδρας 4-1 των Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς επί των Κολοράντο Ράπιντς. Ο 29χρονος στράικερ έφτασε στα 25 γκολ και οι «σεισμοί» εξασφάλισαν την πρώτη θέση της Δύσης. Το άλλο γκολ των νικητών σημειώθηκε από τον Μάρβιν Τσάβεζ στο δεύτερο λεπτό, ενώ ο Αντρέ Ακπάν μείωσε σε 4-1 με πέναλτι στις καθυστερήσεις σε φάση που αποβλήθηκε ο Τζέισον Χερνάντεζ.

Στην πεντάδα της Ανατολής παρέμεινε η Ντι Σι Γιουνάιτεντ επικρατώντας με 1-0 του Τορόντο. Πάντως απαιτήθηκε λάθος του τερματοφύλακα, Μίλος Κόσιτς, στο 88ο λεπτό, υπέρ της παλιάς του ομάδας, ώστε ο Χαμντί Σαλιχί να πετύχει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Αντίθετα, οι Μόντρεαλ Ίμπακτ αποκλείστηκαν από τα playoffs έπειτα από την εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στους Χιούστον Ντάιναμο. Οι φιλοξενούμενοι χρησιμοποίησαν αποκλειστικά αντεπιθέσεις και με μία από αυτές, την οποία δημιούργησε ο Μάρκο Ντι Βάιο, ο Σάνα Νιάσι ισοφάρισε στο 66ο λεπτό. Προηγήθηκε το 1-0 στο 44ο λεπτό από τον Ουίλ Μπρούιν.

Τέλος, η Φιλαδέλφεια Γιούνιον κέρδισε με 1-0 τη Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον σε αγώνα μεταξύ αποκλεισμένων ομάδων. Ο Τζακ Μακ Ίνερνεϊ σημείωσε το μοναδικό γκολ του παιχνιδιού με κεφαλιά στο 73ο λεπτό, ενώ η Μπένι Φεϊλχάμπερ της «επανάστασης» αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 88ο.

28

Σημείωση: Στα playoffs προκρίνονται οι πρώτοι πέντε από κάθε γκρουπ.

29/10, 04.00: Λος Άντζελες Γκάλαξι-Σιάτλ Σάουντερς

Χρυσή Μπάλα: Ανατροπή με Ρόντρι νικητή - "Δεν είναι ο Βινίσιους ή άλλος της Ρεάλ"
Premier League: Επίσημο! Τέλος ο Τεν Χαγκ από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Χρυσή Μπάλα: «Νικητής ο Βινίσιους Τζ.» - Διέρρευσε η τελική 12άδα | Πού θα δείτε την τελετή απονομής
Ολυμπιακός: Επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι για Γιαζίτζι – Ρήξη χιαστού υπέστη ο Τούρκος