AFC Champions League: Στην παράταση η Μπουνιοντκόρ (videos)

Η Αδελαΐδα Γιουνάιτεντ του Έβαν Κωστόπουλου αποκλείστηκε από τη συνέχεια του AFC Champions League γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 από την Μπουνιοντκόρ στην παράταση.

Μία κεφαλιά του Αλιμπόμπο Ρακματουλάεβ στο 114ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση, αφού οι δύο ομάδες έμειναν στο 2-2 στο 90άλεπτο, σκορ που σημειώθηκε και στην Αυστραλία. Μάλιστα οι πρωταθλητές του Ουζμπεκιστάν ισοφάρισαν δύο φορές το σκορ, ενώ έμειναν και με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Ανβάρ Γκαφούροβ στο 101ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη! Μετά το 3-2 αποβλήθηκε ο Άιαν Φάιφ των φιλοξενούμενων.

Μόλις στο τρίτο λεπτό ο Ίαν Ράμσεϊ άνοιξε το σκορ έπειτα από θετική ενέργεια του Ντάριο Βίντοσιτς και… καθησύχασε προσωρινά το «καυτό» κοινό που αντιμετώπισε η Αδελαΐδα Γιουνάιτεντ. Ο αρχηγός και τερματοφύλακας των Αυστραλών, Γιουτζίν Γκαλέκοβιτς, ήταν εντυπωσιακός, αλλά στο 13ο λεπτό ο Λουτφούλα Τουράεβ ισοφάρισε σε 1-1 και στο 73ο ο Ακμάλ Σορακμέντοβ πέτυχε το 2-2. Μεσολάβησε το 2-1 από τον Τζερόνιμο Νιούμαν στο 63ο λεπτό, παίκτης που είχε περάσει σαν αλλαγή στο ματς.

Στα ημιτελικά η Μπουνιοντκόρ θα αντιμετωπίσει την Ουλσάν Χιουντάι. Άλλωστε οι Νοτιοκορεάτες συνέτριψαν με 4-0 την Αλ Χιλάλ στη Σαουδική Αραβία και προκρίθηκαν με συνολικό σκορ 5-0. O Ραφίνια σημείωσε τα δύο πρώτα γκολ στο 24ο και στο 26ο λεπτό, ο Κιμ Σιβ Βουκ διαμόρφωσε το 3-0 με κεφαλιά στο 53ο και ο Λι  Κέουν Χο το τελικό αποτέλεσμα με εκτέλεση φάουλ στο 65ο.

Παρακάτω τα ζευγάρια των ημιτελικών:
Αλ Ιτιχάντ (Σαουδική Αραβία)-Αλ Αχλί (Σαουδική Αραβία)
Μπουνιοντκόρ (Ουζμπεκιστάν)-Ουλσάν Χιουντάι (Νότια Κορέα).

Οι ημιτελικοί θα διεξαχθούν 24 και 31 Οκτωβρίου. Ο τελικός θα γίνει στις 9 ή στις 10 Νοεμβρίου.

Κώστας Σλούκας: Η Euroleague αποθέωσε τον αρχηγό του Παναθηναϊκού AKTOR (vid)
Δικαιώνει τις φωνές της ΑΕΚ και του Παναιτωλικού ο Στεφάν Λανουά
Ολυμπιακός - Μπαρτζώκας: «Η Ρεάλ έπαιξε απόγευμα χθες και ξόδεψε πολύ λιγότερες δυνάμεις από εμάς»
Χρυσή Μπάλα: Ανατροπή με Ρόντρι νικητή - "Δεν είναι ο Βινίσιους ή άλλος της Ρεάλ"