Κόπα Σουνταμερικάνα: Με αναπληρωματικούς η Παλμέιρας και ισοπαλία οι κάτοχοι (videos)

Η Παλμέιρας είναι κοντά στον υποβιβασμό στη δεύτερη κατηγορία του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος, αλλά με το 3-1 επί της Μιλονάριος άγγιξε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Παρατάσσοντας πληθώρα αναπληρωματικών παικτών οι «βερντάο» πήραν καλό σκορ ενόψει του επαναληπτικού στην Κολομβία. Ο Ομπίνα πέτυχε το 1-0 στο 13ο λεπτό έπειτα από καταπληκτική πάσα του Ντάνιελ Καρβάλιο, αν και ο Μαϊκόν είχε αποχωρήσει ήδη λόγω τραυματισμού. Στο 54ο λεπτό ο Τιάγκο Ρεάλ διαμόρφωσε το 2-0, ενώ στο 87ο Λουάν κατέγραψε το 3-1 εκμεταλλευόμενος λάθος της αντίπαλης άμυνας. Στο 85ο ο Άρτουρ είχε σημειώσει το 2-1 με αυτογκόλ.

Από την πλευρά της, η κάτοχος του τροπαίου, Ουνιβερσιδάδ της Χιλής παραχώρησε 2-2 στην Έμελετς. Ο διεθνής Αργεντινός Λουτσιάνο Φιγκερόα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Εκουαδόρ στο 17ο λεπτό, αλλά μόλις δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Ένζο Γκουτιέρεζ με κεφαλιά. Τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου ο Μάρλον Ντε Χεσούς ξανάβαλε τους φιλοξενούμενος μπροστά στο σκορ ύστερα από λάθος του Τσάρλες Αράνγκουιζ. Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όταν βρήκε δίχτυα ο Σεμπαστιάν Ουμπίγια.

Παρακάτω ο «χάρτης» του Κόπα Σουνταμερικάνα (πρώτοι οι γηπεδούχοι των επαναληπτικών):

Α/Α

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

Α’

Β΄

1

Μιλονάριος (Κολομβία)-Παλμέιρας (Βραζιλία)

1-3

23/10

2

Σάο Πάολο (Βραζιλία)-Ντεπ. Λόχα (Εκουαδόρ)

1-1

24/10

3

Λίβερπουλ (Ουρουγουάη)-Ιντεπεντιέντε (Αργεντινή)

1-2

25/10

4

Τίγκρε (Αργεντινή)-Ντεπ. Κίτο (Εκουαδόρ)

0-2

25/10

5

Σέρο Πορτένιο (Παραγουάη)-Κολόν (Αργεντινή)

2-1

23/10

6

Ατλ. Γκοϊανένσε (Βραζιλία)-Ουν. Κατόλικα (Χιλή)

03/10

24/10

7

Έμελετς (Εκουαδόρ)-Ουνιβερσιδάδ Χ. (Χιλή)

2-2

25/10

8

Γκρέμιο (Βραζιλία)-Μπαρτσελόνα (Εκουαδόρ)