Αργεντινή: Τρίτη σερί ήττα για την Άρσεναλ (video)

Γκολ εναντίον της παλιάς του ομάδας πέτυχε ο Κάρλος Καρμπονέρο, αλλά η Άρσεναλ Σαραντί γνώρισε την ήττα στην έδρα της Εστουντιάντες Λα Πλάτα με 2-1.

Το συγκεκριμένο παιχνίδι έκλεισε το πρόγραμμα της όγδοης αγωνιστικής της αργεντίνικης Inicial. Αμφότερες οι ομάδες έχουν ξεφύγει από τις «επικίνδυνες» θέσεις της τριετής κατάταξης, αλλά η Άρσεναλ πραγματοποίησε μία ακόμα απογοητευτική εμφάνιση και συμπλήρωσε σερί τριών ηττών.

Πάντως ο Κολομβιανός επιθετικός, Καρμπονέρο, έβαλε μπροστά στο σκορ τους κατόχους της Clausura. Το 1-0 σημειώθηκε στο 19ο λεπτό. Μόλις τρία λεπτά αργότερα, όμως, ο Λισάνδρο Λόπεζ διαμόρφωσε το 1-1 με αυτογκόλ.

Στο 63ο λεπτό ο Ρομάν Μαρτίνεζ ολοκλήρωσε την ανατροπή υπέρ της Εστουντιάντες, η οποία έμεινε με δέκα παίκτες από το 74ο λεπτό. Τότε αντίκρισε δεύτερη κίτρινη ο Ντουβάν Ζαπάτα, που είχε εισέλθει στο ματς σαν αλλαγή… επτά λεπτά νωρίτερα. Άλλωστε οι «πινκαράτας» κατέφυγαν σε αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα, για να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά.

Αν και αγωνίστηκε στο γήπεδο της Κίλμες (στην έδρα της έγινε παράλληλα αγώνας ράγκμπι), η Εστουντιάντες έφτασε στους 13 βαθμούς. Αντίθετα η Άρσεναλ έμεινε στους 11.

Εστουντιάντες Λα Πλάτα: Βιγιάρ, Ντεσαμπάτο, Ρε, Σούνκε, Ιμπέρμπια, Γκελαμπέρτ, Φερνάντεζ (76’ Χάρα), Μαρτίνεζ, Μπράνια (87’ Σάντσεζ), Καρίγιο, Νούνιεζ (67’ Ζαπάτα)
Άρσεναλ Σαραντί: Ολιβέρο, Λόπεζ, Κρούζπσκι (37’ Κασάις), Μπραγκιέρι, Νέρβο, Ορτίζ, Τόρες (77’ Σαρμιέντο), Καρμπονέρο, Εσπινόζα (66’ Λουκουέρσιο), Μαρκόνε, Μπενεντέτο.