Αξιολογημένη… γειτονική «τριάρα» για Ατρόμητο

Τη νίκη 3-0 πήρε ο Ατρόμητος Αθηνών κόντρα στον Ήφαιστο Περιστερίου στο γειτονικό ντέρμπι στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Β' κατηγορίας του γυναικείου πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχες από τα πρώτα λεπτά του αγώνα μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να χάσουν σημαντική ευκαιρία προκειμένου να ανοίξουν το σκορ στο 4' με τη Λάγιου, η οποία απείλησε την εστία της Μπορμότη με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι.

Στην επανάληψη, ο Ατρόμητος μπήκε ακόμα πιο δυνατά στο γήπεδο με αποτέλεσμα ο Ήφαιστος να μην μπορεί να αντιδράσει. Στο 48' η Καρρά κατάφερε να ανοίξει το σκορ, μετά από κόρνερ της Δούκα, ενώ στο 68' η Γεωργακοπούλου με ατομική προσπάθεια, που ξεκίνησε από τη μεσαία γραμμή, βρέθηκε τετ α τετ με την Μπορμπότη κάνοντας το 2-0.

Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε η Τράγου η οποία στο 78' «έγραψε» το τελικό 3-0 με ατομική προσπάθεια.

Η ομάδα του Ατρόμητου έπαιζε, πάντως, από το 79' με 10 παίκτριες καθώς η Δούκα δέχτηκε δεύτερη κίτρινη για αντιαθλητικό μαρκάρισμα κάτι το οποίο αμφισβητούν έντονα οι άνθρωποι της γηπεδούχου ομάδας.

Αξίζει, ωστόσο, να σημειωθεί πως ο Ήφαιστος είχε ζητήσει να αξιολογηθεί το παιχνίδι από την ΕΠΟ έτσι ώστε η ΚΕΔ να ορίσει ανάλογα και πιο έμπειρο ρέφερι. Αυτό έγινε, με το διαιτητικό τρίο των Ευάγγελου Σταφίδα, Γεώργιου Λιβανίδη, Αγησίλαου Σπυριάδης (ΕΠΣ Χίου) να ορίζεται από την ΚΕΔ/ΕΠΟ αλλά να αφήνει με... παράπονα τους γηπεδούχους.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ: Σάρλα, Μπερτσιά, Βλαχάκη, Θεολογίτη, Ευσταθιάδου (46' Γεωργακοπούλου), Μαυροειδάκη, Δοκα, Τζεβελέκου (49' Μάλλιαρη)(82' Πατρικάκου), Καρρά, Τράγου, Λάγιου.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ: Μπορμπότη, Ευσταθίου, Γιακουμοπούλου (38' Σκάρλου), (75' Πότση), Τσώνη, Τατάλια, Πάκου, Καλδαρίδου, Μελίσση, Μυλωνά, Μανίτα, Σταμαοπούλου.

Greek Basketball League: Χαμογέλασαν Θεσσαλονικείς και Πανιώνιος