Πρώτη η Καρδίτσα στο ντέρμπι κορυφής

Τη νίκη με 4-0 πήραν οι Ελπίδες Καρδίτσας κόντρα στις Κρήσσες Ρεθύμνου στο ντέρμπι κορυφής στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της μεγάλης κατηγορίας του Γυναικείου Πρωταθλήματος.

Σε ένα ματς όπου οι γηπεδούχες είχαν το πλεονέκτημα της έδρας και εκμεταλλευόμενες τις «αδυναμίες» των Κρησσών, πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 30’ με την Κόγγουλη.

Στη συνέχεια, και συγκεκριμένα στο 75’, η Στρετένοβιτς έκανε το 2-0 για την ομάδα της Καρδίτσας, ενώ δέκα λεπτά αργότερα (85’) η Σήμου «έγραψε» το τελικό 3-0. Λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα στο 90’ η Αλεξίου διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για την ομάδα της Καρδίτσας.

ΕΛΠΙΔΕΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Ρίζου, Καλλιάρα, Αλεξίου, Ρίγα, Πάσχου (80’ Κουτσούνα), Γεραγόρη, Σήμου, Λαζανά (63’ Καλογυροπούλου), Στράνκοβιτς, Κόγγουλη, Στρατένοβιτς (87’ Κωστοπούλου).

ΚΡΗΣΣΕΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Βαΐτση, Δρακάκη Ε., Μαμαλάκη, Στράνκοβιτς, Ξενοπούλου, Ψηλάκη (61’ λ.τ. Στεφανουδάκη), Μαγκανά (46’ Χαμογιωργάκη), Πιτσή, Μιρσιλίδη (75’ Δρακάκη Ζ.), Λαζανάκη, Δαφέρμου.

Παναθηναϊκός - Άρης 1-1: Ο Μορόν αύξησε την πίεση στον Ντιέγκο Αλόνσο
LIVE Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός AKTOR: Το ντέρμπι «αιωνίων» για την Greek Basketball League
Ολυμπιακός: Φόβοι για ρήξη χιαστού και τέλος η σεζόν για Γιαζίτζι
Παναθηναϊκός AKTOR: Στο ΣΕΦ οι πρωταθλητές - Οι δωδεκάδες των «αιωνίων»