Φιλικό… υπερθέαμα (videos)

Η Αγγλία επικράτησε 2-1 της Βραζιλίας στο «Γουέμπλεϊ» την ώρα που η Αργεντινή πρόσφερε θέαμα στη Σουηδία επικρατώντας 3-1 των Σκανδιναβών.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκληρώθηκε η γιορτή του ποδοσφαίρου στην Αγγλία όπου τα «τρία λιοντάρια» αντιμετώπισαν τη Βραζιλία σε ένα φιλικό που θα έμοιαζε και με πιθανό τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η ομάδα του Ρόι Χόντγκσον επικράτησε 2-1 της «σελεσάο» και έκανε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την προετοιμασία της για τα προκριματικά. Ο Ρούνεϊ στο 26’ άνοιξε το σκορ για την Αγγλία. Η απάντηση από τους Βραζιλιάνους ήρθε στο 48΄ με τέρμα του Φρεντ που ισοφάρισε σε 1-1. Τη νίκη στα «τρία λιοντάρια» έδωσε ο Λάμπαρντ με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού.

{dailymotion}xxc0c7{/dailymotion}

Την ίδια ώρα η Αργεντινή έκανε μεγάλη εμφάνιση επί της Σουηδίας στην Στοκχόλμη όπου επικράτησε 3-2. Μόλις στο 3’ το αυτογκόλ του Λούστιγκ έβαλε τους Λατίνους μπροστά στο σκορ. Η απάντηση από τους Σκανδιναβούς ήρθε με τέρμα του Όλσον στο 12΄ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1. Στα επόμενα λεπτά όμως η «αλμπισελέστε» με δύο γκολ «καθάρισε» το παιχνίδι. Ο Αγκουέρο στο 19’ έκανε το 2-1 για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-1 ο Ιγκουαΐν στο 23’. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Ελμ.

{dailymotion}xxc0tb{/dailymotion}

Εύκολη νίκη πήρε η Ρωσία επί της Ισλανδίας με 2-0. Ο Σιρόκοφ στο 43΄άνοιξε το σκορ για τους Ρώσους με τον Σατόφ στο 66’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Στο ισόπαλο 1-1 «κόλλησαν» Ολλανδία και Ιταλία με τη «σκουάντρα ατζούρα» να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις με τέρμα του Βεράτι. Νωρίτερα, ο Λενς (33’) είχε δώσει το προβάδισμα στους «οράνιε».

KAE Παναθηναϊκός AKTOR: «Ήρθε επιτέλους η στιγμή να γίνει επαγγελματική η διαιτησία»
Μπάσκετ: Πέθανε ο Ντικέμπε Μουτόμπο - Ήταν μόλις 58 ετών
Κύπελλο Ελλάδας: Την Τετάρτη η κλήρωση των επόμενων φάσεων μέχρι τον τελικό
Υπογράφει νέο συμβόλαιο με την Αλ Νασρ o Κριστιάνο Ρονάλντο - Πότε θα σταματήσει το ποδόσφαιρο