Προκριματικά: Γαλλία από τα… παλιά

Τη δεύτερή της νίκη στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια πανηγύρισε η Γαλλία η οποία ύστερα από χρόνια δείχνει σταθερότητα στην απόδοσή της. Θύμα της η Λευκορωσία της οποίας και επικράτησε 3-1.

Μεγάλη αναμένεται η «μάχη» ανάμεσα σε Γαλλία και Ισπανία για την πρόκριση στην επόμενη φάση και τα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Αυτό γιατί, η Γαλλία δείχνει ένα πολύ σταθερό πρόσωπο και μετά τη νίκη της επί της Φινλανδίας, επικράτησε και της Λευκορωσίας με 3-1, κάνοντας το απόλυτο στα πρώτα της παιχνίδια. Ο Καπούε στο 49’ άνοιξε το σκορ για τους «τρικολόρ», με τον Ζαλέ στο 68’ να κάνει το 2-0. Οι Λευκορώσοι, μείωσαν με τέρμα του Πούτιλο στο 72’ για να «καθαρίσει» ο Ριμπερί στο 80’ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις νίκες της η Αγγλία, η οποία φιλοξένησε την Ουκρανία, μένοντας στο ισόπαλο 1-1. Ο Κονοπλιάνκα στο 38’ με εντυπωσιακό γκολ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Όλεγκ Μπλαζίν με τα «τρία λιοντάρια» να φτάνουν στην ισοφάριση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λάμπαρντ στο 87’. Στη συνέχεια, ο Τζέραρντ αποβλήθηκε για τους Άγγλους αφήνονταας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Για δεύτερό συνεχόμενο παιχνίδι μακριά από τις νίκες έμεινε η Σκοτία. Μετά την εντός έδρας ισοπαλία της με τη Σερβία, ήρθε νέα απώλεια βαθμών, καθώς παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στα Σκόπια. Ο Νοβέσκι στο 11’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Μίλερ στο 43΄να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι ευχές του κόσμου στον μπαμπά Μάνταλο κι η «φανταστική ατμόσφαιρα» (video)
Super League, Λαμία – Πανσερραϊκός 1-2: Η πρώτη νίκη ήρθε σε επεισοδιακό αγώνα!
Super League 2: Το έκανε ξανά η Καλαμάτα, δεύτερη σερί νίκη με γκολ στις καθυστερήσεις!
Μεταγραφές, ΠΑΟΚ: Φινάλε με Παβλένκα - Το συμβόλαιο του Τσέχου