Προκριματικά: Εύκολα Γερμανία και Αγγλία (video)

Χωρίς προβλήματα πήραν τις νίκες οι Γερμανία και Αγγλία επί των Νήσων Φερόε και Μολδαβία αντίστοιχα για την πρώτη αγωνιστική των προκριματικών.

Από τις ομάδες που πάντα καταφέρνουν να πάρουν την πρόκριση στις τελικές φάσεις των μεγάλων διοργανώσεων είναι η Γερμανία, η οποία σπάνια δυσκολεύεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Στην πρεμιέρα της στα προκριματικά, δεν αντιμετώπισε προβλήματα επί των Νήσων Φερόε, επικρατώντας 3-0, χωρίς να εντυπωσιάσει με την εμφάνισή της. Ο Γκέτσε στο 28’ άνοιξε το σκορ για τα «πάντσερ», για να αναλάβει δράση ο Οζίλ στην επανάληψη ο οποίος πέτυχε ακόμα δύο τέρματα (54΄, 71’), δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Αγγλία την ίδια ώρα στη Μολδαβία όπου διέλυσε την αντίπαλό της με 5-0. Ο Λάμπαρντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής ο οποίος με δύο γρήγορα τέρματα (4’, 29’) έδωσε προβάδισμα νίκης στην ομάδα του. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 32’ ο Ντεφό έκανε το 3-0. Στην επανάληψη δεν άλλαξαν πολλά, και τα «τρία λιοντάρια» σημείωσαν ακόμα δύο τέρματα. Ο Μίλνερ στο 74’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0, με τον Μπέινς να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 83’.

Με… γκέλα ξεκίνησε η Ιταλία, η οποία απέναντι στη Βουλγαρία έμεινε στο ισόπαλο 2-2. Ο Μανόλεφ με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ωστόσο, ο επιθετικός της Ρόμα, Οσβάλντο κατάφερε να ανατρέψει άμεσα το σκορ. Στο 36’ ισοφάρισε για τη «σκουάντρα ατζούρα», για να ολοκληρώσει την ανατροπή στο 40’. Παρόλα αυτά, δεν ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, καθώς ο Μιλάνοφ στο 66’ διαμόρφωσε το τελικό 2-2 που θεωρείται τεράστια επιτυχία για τους Βούλγαρους.

Τη μεγάλη έκπληξη έκανε η Ισλανδία, η οποία στο ντέρμπι της Σκανδιναβίας, επικράτησε 2-0 της Νορβηγίας. Ο Άρνασον στο 21’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, με τον Φινμπόγκασον να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 81’. Με το… ζόρι κατάφερε να πάρει τη νίκη η Πορτογαλία επί του Λουξεμβούργου με 2-1. Ο Ντα Μότα στο 13’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να ισοφαρίζει στο 28΄. Τη νίκη στους Ίβηρες έδωσε ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού, Πόστιγκα στο 54’.

Τέλος, το Βέλγιο ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις του για τα προκριματικά, περνώντας νικηφόρα με 2-0 από την έδρα της Ουαλίας. Ο Κόλινς στο 25΄αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους, κάνοντας πιο εύκολο το έργο των φιλοξενούμενων. Ο Κομπανί στο 41’ άνοιξε το σκορ, με τον Βερτόνγκεν στο 83΄να κάνει το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι ευχές του κόσμου στον μπαμπά Μάνταλο κι η «φανταστική ατμόσφαιρα» (video)
Super League, Λαμία – Πανσερραϊκός 1-2: Η πρώτη νίκη ήρθε σε επεισοδιακό αγώνα!
Super League 2: Το έκανε ξανά η Καλαμάτα, δεύτερη σερί νίκη με γκολ στις καθυστερήσεις!
Μεταγραφές, ΠΑΟΚ: Φινάλε με Παβλένκα - Το συμβόλαιο του Τσέχου