Euro 2024, Αυστρία - Τουρκία 1-2: Πήρε το ντέρμπι και την πρόκριση με Ντεμιράλ - Το πανόραμα
Intime

Euro 2024: Μία μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης πανηγύρισε η Τουρκία μετά τη νίκη της 2-1 επί της Αυστρίας με δύο τέρματα του Ντεμιράλ.

Η ομάδα του Βιτσέντσο Μοντέλα ολοκλήρωσε το… παζλ της φάσης των «8» του Euro 2024, καθώς έγινε η τελευταία που πήρε το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους γείτονες ήταν ο Μερίχ Ντεμιράλ που σκόραρε δύο φορές (1’ και 59’) αλλά και ο Μερτ Γκιουνόκ, ο οποίος στο 94ο λεπτό κράτησε τη νίκη σε καρφωτή κεφαλιά του Μπάουμγκαρτνερ.

Από την άλλη, η Αυστρία δεν κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση, μια και έχασε σωρεία ευκαιριών και το τέρμα του Γκρέγκοριτς στο 66ο λεπτό δεν ήταν αρκετό. Έτσι, η Τουρκία θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (06/07) την Ολλανδία στο Βερολίνο, με στόχο την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το ματς για τους Τούρκους, καθώς δευτερόλεπτα πριν την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού, ο Μερίχ Ντεμιράλ άνοιξε το σκορ. Ο αμυντικός της Αλ Αχλί εκμεταλλεύτηκε τη λάθος συνεννόηση των Μπάουμγκαρτνερ και Πος και την ασταθή επέμβαση του Πεντς και με σουτ έστειλε τη μπάλα στην εστία της Αυστρίας.

Το «συγκρότημα» του Ραλφ Ράγκνικ προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, αλλά στο 3’ το σουτ του Μπάουμγκαρτνερ πέρασε άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Ντεμιράλ πρόλαβε την προβολή του Μπάουμγκαρτνερ και έδιωξε σε κόρνερ.

Ο αμυντικός των Τούρκων απείλησε και πάλι στο 25ο λεπτό, χάνοντας μια σημαντική ευκαιρία να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα και της εθνικής ομάδας της χώρας του, καθώς η κεφαλιά του πέρασε άουτ, ενώ στο τέλος του πρώτου μέρους, ο Μπάουμγκαρτνερ δεν μπόρεσε να στοχεύσει σωστά στο πλασέ που έκανε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αυστρία εμφανίστηκε εξαιρετικά κινητική, κυρίως με την είσοδο του Γκρέγκοριτς, ο οποίος έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 50’ με την κεφαλιά που έκανε και πέρασε άουτ.

Ωστόσο, η μεγαλύτερη ευκαιρία για την ομάδα του Ραλφ Ράγκνικ χάθηκε στο επόμενο λεπτό, όταν ο Αρναούτοβιτς βρέθηκε τετ α τετ με τον Γκιουνόκ, έκανε το σουτ, αλλά ο Τούρκος πορτιέρο είχε την… απάντηση μια και έδιωξε με τα πόδια.

Από την στιγμή που η Αυστρία δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε, η Τουρκία την… χτύπησε και πάλι με τον Ντεμιράλ. Ο στόπερ της Αλ Αχλί πήρε την καρφωτή κεφαλιά, έπειτα από το κόρνερ του Γκιουλέρ και έγραψε το 2-0.

Η συνέχεια άνηκε εξ ολοκλήρου στους Κεντρικοευρωπαίους, οι οποίοι προσπάθησαν να αντιδράσουν. Μάλιστα, στο 66’ ο Μίχαελ Γκρέγκοριτς έβαλε και πάλι την Αυστρία στην διεκδίκηση του αγώνα, όταν σκόραρε με σουτ στην κίνηση στο δεύτερο δοκάρι, έπειτα από κεφαλιά του Πος σε κόρνερ του Σάμπιτσερ.

Η Αυστρία αύξησε σε μεγάλο βαθμό την πίεση προς την εστία του Γκιουνόκ, αλλά οι Τούρκοι άντεξαν, έχοντας για πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά τους, ο οποίος στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ την καρφωτή κεφαλιά του Μπάουμγκαρτνερ.

Διαιτητής: Αρτούρ Σοάρες Ντίας (Πορτογαλία).

Κίτρινες: 38’ Σμιντ, 52’ Λίνχαρτ - 11’ Κοκσού, 42’ Γιουκσέκ

Αυστρία (Ραλφ Ράγκνικ): Πεντς, Πος, Ντανσό, Λίνχαρτ (65’ Βέρμπερ), Εμβουενέ (46’ Πρας), Σάιβαλντ, Σμιντ (46’ Γκρέγκοριτς), Λάιμερ (65’ Γκρίλιτς), Μπάουμγκαρτνερ, Σάμπιτσερ, Αρναούτοβιτς.

Τουρκία (Βιτσέντσο Μοντέλα): Γκιουνόκ, Μιουλντούρ, Ντεμιράλ, Μπαρντακσί, Καντιόγλου, Γιουτσέκ (58’ Οζκάν), Αϊχάν, Γιλντίζ (78’ Ακτούρκογλου), Κοκσού (83’ Καχβετσί), Γκιουλέρ (78’ Γιοκουσλού) Γιλμάζ.

Wimbledon: Αποκλείστηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς
Προολυμπιακό Τουρνουά 2024: Τα highlights της Εθνικής και όλα τα ζευγάρια των ημιτελικών
Προολύμπιακό Τουρνουά 2024: Χωρίς Κώστα Αντετοκούνμπο η Εθνική κόντρα στη Σλοβενία