Euro 2024, Πορτογαλία - Σλοβενία 3-0 πέν. (0-0 κ.α.): Τα… χρειάστηκαν οι Ίβηρες - Το πανόραμα
EPA/ANNA SZILAGYI, ΑΜΠΕ

Euro 2024: Θέση στα προημιτελικά της διοργάνωσης έκλεισε η Πορτογαλία, παίρνοντας την πρόκριση στα πέναλτι (3-0) κόντρα στην Σλοβενία.

«Σκούρα» τα… βρήκαν απέναντι στους Σλοβένους οι Πορτογάλοι, οι οποίοι χρειάστηκαν τη διαδικασία των πέναλτι για να κάμψουν την αντίσταση της ομάδας του Ματίαζ Κεκ. Εκεί έλαμψε το άστρο του Ντιόγκο Κόστα, ο οποίος απέκρουσε και τα τρία πέναλτι που του εκτέλεσαν οι Σλοβένοι, εν αντιθέσει με τους Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπρούνο Φερνάντες και Μπερνάντο Σίλβα, που νίκησαν τον Γιαν Όμπλακ και έστειλαν τους Ίβηρες στην επόμενη φάση.

Ωστόσο, στην παράταση ο τερματοφύλακας της Σλοβενίας είχε σταματήσει την εκτέλεση πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο (105’) κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του, ενώ πέντε λεπτά πριν το τέλος του έξτρα μισάωρου ο Σέσκο αποδείχθηκε μοιραίος για το «συγκρότημα» του Ματίαζ Κεκ, καθώς νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Ντιόγκο Κόστα.

Επόμενος αντίπαλος για τους Πορτογάλους είναι η Γαλλία, η οποία προκρίθηκε νωρίτερα 1-0 επί του Βελγίου. Το ματς θα διεξαχθεί την Παρασκευή (05/07) στις 22:00.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η αναμέτρηση άρχισε με την Πορτογαλία να αναλαμβάνει άμεσα τον έλεγχο του αγώνα. Οι Ίβηρες προσπάθησαν να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ που θα τους βοηθούσε για τη συνέχεια. Από την πλευρά τους, οι Σλοβένοι έδειξαν σαφώς μεγαλύτερη προσοχή στην άμυνά τους, αλλά διεκδίκησαν με αξιώσεις τις πιθανότητές τους.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 13ο λεπτό για τους Πορτογάλους, όταν ο Σίλβα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, αλλά αρχικά ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά και στην συνέχεια ο Μπρούνο Φερνάντες δεν κατάφερε να κάνει την προβολή και να απειλήσει.

Η επόμενη απειλή ήρθε και πάλι από τον Κριστιάνο Ρονάλντο για τους Ίβηρες στο 31’ ενώ τρία λεπτά αργότερα, το απ’ ευθείας φάουλ που εκτέλεσε ο Πορτογάλος σούπερ σταρ δεν βρήκε στόχο, μια και πέρασε εκατοστά πάνω από το δοκάρι του Όμπλακ.

Πάντως, η καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους ήρθε στις καθυστερήσεις, όταν ο Παλίνια βρέθηκε στον άξονα, έπιασε άμεσα το σουτ, αλλά η μπάλα αρχικά βρήκε το δεξί δοκάρι του Όμπλακ και στην συνέχεια πέρασε άουτ.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Ίβηρες απειλούσαν, αλλά δεν μπορούσαν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε γκολ. Όπως στην φάση του 47ου λεπτού, όταν ο Μπερνάντο Σίλβα έφυγε άουτ.

Στο 55’ ο Κριστιάνο Ρονάλντο απείλησε και πάλι με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Όμπλακ ήταν στην σωστή θέση και με τις γροθιές έδιωξε με δυσκολία τον «κεραυνό» του Πορτογάλου σούπερ σταρ.

Η πρώτη απειλή για τους Σλοβένους στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 61ο λεπτό, όταν ο Σέσκο έφυγε στην «κόντρα», πέρασε τον Πέπε, αλλά το τελείωμά του ήταν απελπιστικά άστοχο απέναντι στον Ντιόγκο Κόστα.

Όσο περνούσε η ώρα η κούραση άρχισε να φαίνεται όλο και πιο έντονα στις προσπάθειες των παικτών και των δύο ομάδων. Το 0-0 δεν άλλαξε μετά από 94 λεπτά, αν και στο 89' ο Ρονάλντο νικήθηκε στο τετ-α-τετ με τον Όμπλακ, καθώς το σουτ του Πορτογάλου απέκρουσε σωτήρια ο κίπερ των Σλοβένων.

Χαμένο πέναλτι ο Κριστιάνο Ρονάλντο, μοιραίος ο Σέσκο

Η πρώτη ομάδα που απείλησε στον επιπλέον χρόνο ήταν η Σλοβενία. Ο Βέρμπιτς προσπάθησε στο 95' να πλασάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά το σουτ που επιχείρησε βρήκε στο πόδι Πορτογάλου κι έφυγε κόρνερ.

Η φάση που σημάδεψε το ματς έγινε στο 105'. Ο Ορσάτο υπέδειξε πέναλτι στο 103' σε μπάσιμο του Ζότα και πέσιμο του σέντερ φορ της Λίβερπουλ στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Ντρκούσιτς. Ένα πολύ αυστηρό πέναλτι, που ανέλαβε να εκτελέσει ο Ρονάλντο δύο λεπτά μετά. Ο Πορτογάλος σημάδεψε τη δεξιά γωνία, αλλά ο Όμπλακ με φοβερή επέμβαση απέκρουσε τη μπάλα η οποία βρήκε και στο δοκάρι και στη συνέχεια απομακρύνθηκε.

Το κλάμα του CR7 αμέσως μετά ήταν ενδεικτικό της απογοήτευσης που τον διακατείχε. Οι συμπαίκτες του έκαναν ότι περνούσε από το χέρι τους για να τον συνεφέρουν, με τον άσο της Αλ Νασρ να μην μπορεί να συγκρατήσει τα δάκρυά του!

Απίστευτη ευκαιρία έχασε στο 115’ ο Σέσκο για να στείλει τη Σλοβενία στους «8». Ο στράικερ της Λειψίας σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Κόστα, μετά το τραγικό λάθος του Πέπε, δεν κατάφερε να νικήσει τον κίπερ της Πόρτο ο οποίος έκανε τεράστια απόκρουση με το πόδι.

Τα πέναλτιΊλιτσιτς (Σλοβενία) Απόκρουση ΚόσταΚριστιάνο Ρονάλντο (Πορτογαλία) 1-0Μπάλκοβετς Απόκρουση ΚόσταΜπρούνο Φερνάντες 2-0Βέρμπιτς Απόκρουση ΚόσταΜπερνάντο Σίλβα 3-0

Διαιτητής: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλία)

Κίτρινες: Κανσέλο - Ντρκούσιτς, Καρνίτσνικ, Γκόρενς-Στάνκοβιτς, Μπιγιόλ, Μπάλκοβετς

Πορτογαλία (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κόστα, Κανσέλο (117' Νέβες), Ντίας, Πέπε (117' Σεμέδο), Μέντες, Φερνάντες, Παλίνια, Βιτίνια (65' Ζότα), Σίλβα, Ρονάλντο, Λεάο (76' Κονσεϊσάο).

Σλοβενία (Ματίαζ Κεκ): Όμπλακ, Καρνίτσνικ, Ντρκούσιτς, Μπιγιόλ, Μπάλκοβετς, Στογιάνοβιτς (86' Βέρμπιτς), Τσέριν, Έλσνικ (106' Ίλισιτς), Μλάκαρ (74' Γκόρενς-Στάνκοβιτς), Σέσκο, Σπόραρ (74' Τσέλαρ).

ΕΡΤ1

Λος Άντζελες Λέικερς: Παραμένει ο ΛεΜπρόν Τζέιμς - Γίνεται συμπαίκτης με τον γιο του
Euro 2024: «Δε θα είναι ο τελευταίος μου αγώνας», δήλωσε ο Κρόος
Προολυμπιακό Τουρνουά 2024: Τα highlights της Εθνικής και τα σενάρια στον Α’ όμιλο - Τα αποτελέσματα
Άρης: Απέκτησε τα δικαιώματα του Σουλεϊμάνοφ