Euro 2024: Μόλις 10 λεπτά χρειάστηκαν οι Γερμανοί να σκοράρουν - Το πρώτο γκολ του τουρνουά
EPA/MARTIN DIVISEK, ΑΜΠΕ

Euro 2024: Ο Φλόριαν Βιρτς έγινε ο πρώτος παίκτης στο τουρνουά που βρίσκει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Μόλις 10 λεπτά χρειάστηκε η Εθνική Γερμανίας για να ανοίξει το σκορ στην αναμέτρηση της πρεμιέρας κόντρα στην Σκωτία, που έλαβε χώρα στην «Allianz Arena» την έδρα της Μπάγερν στο Μόναχο.

Συγκεκριμένα, στο 10’ ο Τόνι Κρόος βρήκε με 40άρα μπαλιά τον Κίμιχ στα δεξιά αυτός έκανε την πάσα στον Βιρτς και ο άσος της Λεβερκούζεν έκανε το πλασέ, η μπάλα χτύπησε πρώτα στο δεξί δοκάρι του Γκαν και στην συνέχεια στην εστία του.

Μάλιστα, εννέα λεπτά αργότερα, τα «πάντσερ» διπλασίασαν τα τέρματά τους και έβαλαν τις… βάσεις για τη νίκη, μια και ο Μουσιάλα πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ και διαμόρφωσε το 2-0.

Premier League: Θλίψη στη Λίβερπουλ - Πέθανε πρώην αρχηγός της
Nations League: Πεντάρες για Γερμανία και Ολλανδία, σημαντικό «διπλό» η Αλβανία
Ελλάδα - Φινλανδία 3-0: Φώτη-σε στο ντεμπούτο Γιοβάνοβιτς - Πρεμιέρα με νίκη στο Nations League