«Γλίτωσαν» οι Άγγλοι

Η ομάδα του Φάμπιο Καπέλο, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση (2-2) απέναντι στην Ελβετία, παρόλο που βρέθηκε με δύο τέρματα πίσω στο σκορ.

Τον… χάρο με τα μάτια της είδε η εθνική ομάδα της Αγγλίας στο «Γουέμπλεϊ», απέναντι στην Ελβετία. Η ομάδα του Ότμαρ Χίτσφελντ, μπήκε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση και είχε τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι.

Έτσι στο 35’ ήταν ήδη μπροστά στο σκορ με 2-0, με δύο απευθείας εκτελέσεις φάουλ του Τρανκίλο Μπαρνέτα. Αρχικά στο 32’ το φαλτσαριστό του φάουλ από τα πλάγια πέρασε από όλους και κατέληξε στα δίχτυα του Χαρτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της Μάντσεστερ Σίτι, έκανε το 2-0.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Τζακ Γουίλσιρ με το… έτσι θέλω πήρε το πέναλτι από τον συμπαίκτη του στην Άρσεναλ, Ντζουρού, με τον Φρανκ Λάμπαρντ να μειώνει στο σκορ.

Στην επανάληψη ο Φάμπιο Καπέλο πέρασε στην αναμέτρηση τον Γιάνγκ, ο οποίος στο 51’ με σουτ από το ύψος της περιοχής διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι η Αγγλία βρέθηκε στη κορυφή του ομίλου, έχοντας ένα παιχνίδι παραπάνω από το Μαυροβούνιο όμως, ενώ οι ελπίδες της Ελβετίας για πρόκριση μειώθηκαν ακόμα περισσότερο, καθώς βρίσκεται πέντε βαθμούς μακριά από τη 2η θέση.

ΑΓΓΛΙΑ: Χαρτ, Τζόνσον, Κόουλ (31’ Μπέινς), Πάρκερ, Φέρντιναντ, Τέρι, Γουόλκοτ (78’ Ντάουνινγκ), Λάμπαρντ (46’ Γιάνγκ), Μπεντ, Γουίλσιρ, Μίλνερ
ΕΛΒΕΤΙΑ: Μπενάλιο, Λιστάινερ, Ζίγκλερ, Σεντέρος, Μπαρνέτα (90’ Εμεγκάρα), Ίνλερ, Ντερντιγιόκ (75’ Μεχμέντι), Μπεχράμι (59’ Ντζεμαϊλί), Χάκα, Ντζουρού, Σακίρι

Γκονζάλες: "Είμαι χαρούμενος με αυτά που είδα"
Super League: Αλλαγή ώρας στο ματς Λεβαδειακός - ΠΑΟΚ
Europa League, Ολυμπιακός - Μπράγκα 3-0: Ξέσπασε με τριάρα
Αταμάν: "Μέρα με την ημέρα θα παίζουμε καλύτερα"