Πρόκριση με… πεντάρα για Σίτι (video)

Στην επόμενη φάση του Champions League βρίσκεται η Μάντσεστερ Σίτι μετά την ευρεία της νίκη με 5-2 επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Για πρώτη φορά στην ιστορία της κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους «16» του Champions League η Σίτι η οποία επικράτησε με άνετο τρόπο 5-2 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο «Έτιχαντ», έχοντας σε τρομερή ημέρα, τόσο τον Σέρχιο Αγκουέρο όσο και τον Αλβάρο Νεγρέδο που «καθάρισαν» για τους «πολίτες».

Μόλις στο 3’ του παιχνιδιού ο Αργεντινός διεθνής άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, για να ακολουθήσει ακόμα ένα γκολ από τον ίδιο στο 20’. Δέκα λεπτά αργότερα ο Νεγρέδο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, για να μειώσει στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ντουμπιά.
Στην επανάληψη και το 51’ ο Νεγρέδο έκανε το 4-1 για να μειώσει εκ νέου ο Ντουμπιά σε 4-2 με πέναλτι στο 71’. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Νεγρέδο στο 92’ για να ολοκληρώσει το χατ-τρικ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Παντίλιμον, Ζαμπαλέτα, Νάστασιτς, Ντεμικέλις, Κλισί, Νασρί (77' Νάβας), Τουρέ, Φερναντίνιο (46' Μίλνερ), Σίλβα, Αγκουέρο, Νεγρέδο
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Ακινφέεφ, Ναμπάμπκιν, Α.Μπερεζούτσκι, Ιγκνάσεβιτς, Σενίκοφ, Βέρνμπλουμ, Μιλάνοφ (46' Ελμ), Τόσιτς, Χόντα (79' Βιτινιο), Μούσα (43' Στ. Ζουμπέρ), Ντουμπιά