Βόννη – ΑΕΚ 93-74: Η «κατάρρευση» στην τέταρτη περίοδο έφερε την πρώτη ήττα
FIBA.COM

Basketball Champions League: Η ΑΕΚ γνώρισε την πρώτη ήττα της στη διοργάνωση, καθώς δεν τα κατάφερε κόντρα στη Βόννη, η οποία επικράτησε 93-74, για τη δεύτερη αγωνιστική του Ομίλου Ε.

Οι «κιτρινόμαυροι» αδίκησαν τους εαυτούς τους, καθώς για 30 λεπτά ήταν μέσα στη διεκδίκηση του αγώνα, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο «κατέρρευσαν».

Η γερμανική ομάδα έκανε επιμέρους 34-15 στην τέταρτη περίοδο και πήρε τη νίκη, αλλά και μια σημαντική διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας, κάτι που μοιάζει αρκετά πιθανό σε έναν τόσο «ανοικτό» όμιλο.

Η ΑΕΚ, η οποία στο 31’ ήταν πίσω με μόλις έναν πόντο (62-61), είχε σε 19 λάθη για 12 ασίστ, την ώρα που η Βόννη σούταρε με 47% πίσω από τη γραμμή των 6μ75 (βλ. 15/32 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 39-36, 59-59, 93-74.
ΒΟΝΝΗ (Μουρς): ΜακΓκι 23 (5), Μπαρ 11 (1τρ., 5ριμπ.), Γκρίσελ 15 (3τρ., 5ριμπ.), Φλέμινγκ 5 (1), Σοάρες, Αλέγκρι 9 (3τρ., 6ριμπ.), Χιουμ 8 (2), Πέιπ 4, Τίμαν 2, Μίλερ, Κένεντι 16 (8ριμπ.), Καζακεβίτσιους.
ΑΕΚ Betsson (Σάκοτα): Γκρέι 8, Σκορδίλης, Χαμπ 11 (3), Καράμπελας, Φλιώνης, Μπράις 18 (3), Κουζμίνσκας 10 (2), Νετζήπογλου 6, Αλίν 5, Κουζέλογλου, Γκόλντεν 2, Χέιλ 14 (1).

Αγγλία: Βοηθός του Τούχελ ο Ασλεϊ Κόουλ
Champions League: Επιστρέφει με συναρπαστικά ματς – Το τηλεοπτικό πρόγραμμα του διημέρου
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Οι βασικοί έπαιξαν καλή άμυνα»
Παναχαϊκή: Στιγμές αγωνίας για 4 παίκτες - Ληστές με μαχαίρια πήγαν να διαρρήξουν τα σπίτια τους