Προολυμπιακό Τουρνουά 2024: Πάτησε «γκάζι» και... προκρίθηκε η Δομινικανή Δημοκρατία
EUROKINISSI

Προολυμπιακό Τουρνουά 2024: Η Δομινικανή Δημοκρατία επικράτησε 90-77 της Αιγύπτου κι ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση στα νοκ άουτ ματς της διοργάνωσης που διεξάγεται ΣΕΦ.

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε ο αγώνας που άνοιξε την αυλαία στον όμιλο της Εθνικής.

Οι παίκτες του Νέστορ Γκαρσία, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, πάτησαν… γκάζι και «χάθηκαν» από τους Αιγύπτιους. Οι «Φαραώ» μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 22-14 (9’), λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Δομινικανή Δημοκρατία με επιμέρους 14-5 πέρασε μπροστά (28-27 στο 15’) κι έκτοτε δεν «κοίταξε» ξανά πίσω. Είναι χαρακτηριστικό ότι το επιμέρους στη δεύτερη περίοδο ήταν 27-9!

Η διαφορά έφτασε μέχρι το +26 (77-51 στο 33’) για τους τυπικά φιλοξενούμενους, οι οποίοι επί της ουσίας εξασφάλισαν την πρόκριση και θα παίξουν την πρωτιά του ομίλου με την Ελλάδα.

Η αναμέτρηση της Εθνικής με τους Δομινικανούς είναι προγραμματισμένη για το βράδυ της Τετάρτης (3/7) στις 21:00 και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Novasports Start και την ΕΡΤ1.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα μεταδόσεων του Προολυμπιακού Τουρνούα στο ΣΕΦ:

Τρίτη 2 Ιουλίου

• Αίγυπτος - Δομινικανή Δημοκρατία 77-90
  • 21:00 Σλοβενία-Κροατία (Novasports Start / ΕΡΤ3)

Τετάρτη 3 Ιουλίου

• 17:30 Κροατία-Νέα Ζηλανδία (Novasports Start / ΕΡΤ3)
  • 21:00 Δομινικανή Δημοκρατία-Ελλάδα (Novasports Start / ΕΡΤ1)

Πέμπτη 4 Ιουλίου

• 17:30 Νέα Ζηλανδία-Σλοβενία (Novasports Start / ΕΡΤ3)
  • 21:00 Ελλάδα-Αίγυπτος (Novasports Start / ΕΡΤ1)

Σάββατο 6 Ιουλίου

• 17:30 Α' Ημιτελικός (Novasports Start / ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ3)
  • 21:00 Β' ημιτελικός (Novasports Start / ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ3)

Κυριακή 7 Ιουλίου

• 21:00 Τελικός (Novasports Start / ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ3)

Συνάντησε τους πρωταθλητές Ευρώπης του 2004 ο Κυριάκος Μητσοτάκης
Ελλάδα – Αίγυπτος: LIVE ο δεύτερος αγώνας της Εθνικής στο Προολυμπιακό Τουρνουά 2024
Εθνική Ελλάδας: Δεν παίζει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στο δεύτερο ματς του Προολυμπιακού Τουρνουά
Μεταγραφές, Βόλος: Έγινε «κυανέρυθρος» ο Μεντιέτα