Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 91-78

Με ανατροπή στο τέλος η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη νίκη στο «κλάσικο» της 28ης αγωνιστικής της ACB με 91-78 απέναντι στην Μπαρτσελόνα.

Κορυφαίος των Μαδριλένων ήταν ο Τζέισι Κάρολ, ο οποίος με 26 πόντους 19 εξ αυτών στην τέταρτη περίοδο, κάλυψε το κενό των Ρούντι και Μπουρούση που δεν αγωνίστηκαν. Οι «μπλαουγκράνα» υποχρεώθηκαν στην ήττα και με τραυματισμένη ψυχολογία θα υποδεχτούν τον Ολυμπιακό την Τετάρτη για τον πρώτο αγώνα των play offs.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν 10-3, αλλά η «Μπάρτσα» ισορρόπησε το παιχνίδι και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 26-20. Ο Τόμιτς έπαιζε μόνος του για τους Καταλανούς και το ημίχρονο έληξε 44-38. Από εκεί και πέρα οι «μπλαουγκράνα» ανέβασαν στροφές και στο τρίτο δεκάλεπτο πήραν βραχεία διαφορά 61-63. Στην τελευταία περίοδο ο Κάρολ ξεσπάθωσε και με 12 πόντους οδήγησε τη Ρεάλ σε ένα σερί 14-0, γεγονός που οδήγησε και στη νίκη της με 91-78.

Δεκάλεπτα: 26-20, 44-38, 61-63, 91-78.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς, Νοτσιόνι 7, Καμπάτσο, Ματσιούλις 5, Ρέγες 11, Ροντρίγκεθ 13, Αγιόν 6, Κάρολ 26, Γιουλ 12, Μεχρί 11.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Χεζόνια 9, Χουέρτας 4, Αμπρίνες 2, Ναβάρο 5, Σατοράνσκι 10, Πλάις 8, Τόμας 5, Όλεσον 2, Λάμπε 4, Νάχμπαρ 7, Τόμιτς 22.

Βαριά «καμπάνα» για τους Έλληνες οδηγούς - «Τσουχτερό» πρόστιμο αν έχετε αυτά τα πράγματα στο αμάξι
Ρεντζιάς: "Το φετινό πρωτάθλημα θα είναι ακόμα καλύτερο"
ΠΑΕ Παναθηναϊκός: «Πρέπει να ντρέπονται όσοι αντιμετωπίζουν έτσι εμάς και τον κόσμο μας»
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: «Δεν μας δόθηκε καθαρό πέναλτι» - Η φάση που «μπλόκαρε» ο Ρέτσος (vid)