Παναθηναϊκός: Του έσπασε το αήττητο

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 60-59 του Ελληνικού και το «έπιασε» στην κορυφή της κατάταξης της Α1 Γυναικών.

Στον «Τάφο του Ινδού» τερματίστηκε το φετινό αήττητο του Ελληνικού στην Α1 Γυναικών, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής. Ο Παναθηναϊκός, κάνοντας την ανατροπή στο φινάλε, πανηγύρισε σπουδαία νίκη, έβδομη φετινή, και ανέβηκε ξανά στην πρώτη θέση. Πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Μονίκ Όλιβερ με 26 πόντους, ενώ από την ηττημένες η Τάνια Χαλιβέρα «σταμάτησε» στους 16π. Δείτε, εδώ, το υπόλοιπο πρόγραμμα του γυναικείου πρωταθλήματος.

Οι παίκτριες του Πέτρου Πρέκα ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 6-3 στο 5’, αλλά η συνέχεια άνηκε στις φιλοξενούμενους, που ισοφάρισαν σε 6-6 ένα λεπτό αργότερα και σιγά σιγά έχτισαν διαφορά (15-20 στο 13’, 22-28 στο 17’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το Ελληνικό μπροστά στο σκορ με 32-28, δείχνοντας να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με το συγκρότημα της Ελένης Καπογιάννη να προηγείται με 39-30 στο 24’ και με 47-39 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Παναθηναϊκός, όμως, δεν είχε πει την τελευταία λέξη του και μείωσε στον πόντο στο 34’ (48-49), ενώ τρία λεπτά οι δύο αντίπαλοι βρέθηκαν στη γραμμή αφετηρίας (54-54). Πιο ψύχραιμες οι «πράσινες» στο φινάλε, άνοιξαν τη διαφορά στο 59-54 στο 39′ κι έφθασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου με το τελικό 60-59.

Διαιτητές: Σκούτας, Καραβίτης.
Δεκάλεπτα: 15-15, 28-32, 39-47, 60-59.
Παναθηναϊκός (Πρέκας): Καλέντζου 5 (1), Δανούση, Αυτζή 1, Καλημέρη, Κονιάλη 4, Όλιβερ 26, Σλούκα, Διέλα, Αβέρη 14 (1), Φάρου, Γλυνιαδάκη, Κυριακοπούλου 10 (1).
Ελληνικό (Καπογιάννη): Παπαμιχαήλ 4, Σταμάτη 7 (1), Καλογήρου 10, Κοσμά 3, Μαγκλάρα, Μπαλτά, Νικολαΐδου, Χαλιβέρα 16 (2), Τζόνσον 17, Μπόνη 2, Β. Φουράκη, Σ. Φουράκη.

Champions League, Μπάγερν Μονάχου: Ο Κέιν μίλησε για τη «κόντρα» με Λεβαντόφσκι
Αγγλία: Βοηθός του Τούχελ ο Ασλεϊ Κόουλ
Champions League: Επιστρέφει με συναρπαστικά ματς – Το τηλεοπτικό πρόγραμμα του διημέρου
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Οι βασικοί έπαιξαν καλή άμυνα»