Μπαρτσελόνα: Σάρωσε και στη Βαρκελώνη τη Ρεάλ (photos+videos)

Μία νίκη από την κατάκτηση του τίτλου στην Ισπανία απέχει η Μπαρτσελόνα, η οποία νίκησε 94-79 τη Ρεάλ Μαδρίτης μέσα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» και έκανε το 2-1 στη μεταξύ τους σειρά.

Μετά το μπρέικ στο «Παλάθιο ντε Ντεπόρτες» οι Καταλανοί έχουν την ευκαιρία να σηκώσουν την κούπα μέσα στο «σπίτι» τους στο επόμενο ματς που είναι στις 26/6, 20:15. Οι «μπλαουγκράνα» κυριάρχησαν από την αρχή του αγώνα και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπραντ Όλεσον με 15 πόντους, 1 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Πολύ καλός και ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο με 19 πόντους, 1 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Εξαιρετικοί και οι Άντε Τόμις (6 πόντοι, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Μπόστιαν Νάχμπαρ (14 πόντοι και 4 ριμπάουντ). Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν θετικός με 12 πόντους (1/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/7 βολές) και 2 ριμπάουντ σε 26:17 λεπτά συμμετοχής.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μπουρούσης με 13 πόντους (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές), 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 τάπες σε 26:06 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο Σέρχιο Γιουλ με 15 πόντους και 3 ασίστ.