Τουρκία: Ισοφάρισε σε 2-2 η Γαλατάσαραϊ

Σε 5ο τελικό θα κριθεί το Πρωτάθλημα Τουρκίας, καθώς η Γαλατάσαραϊ επιβλήθηκε εκ νέου της Φενέρμπαχτσε με 88-82 και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε το «2 στα 2» στην έδρα της και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών του Πρωταθλήματος Τουρκίας, μεταφέροντας πλέον το ενδιαφέρον στον 5ο και τελευταίο τελικό στην έδρα της Φενέρ στις 13 Ιουνίου.

Με κορυφαίο τον Κάρλος Αρόγιο η Γαλατά επέβαλε τον ρυθμό της από το πρώτο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά 40-38 στο ημίχρονο. Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 12 πόντων (61-49), όμως μακράν η πιο επεισοδιακή περίοδος ήταν η τελευταία.

Με 7’40’’ να απομένουν ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς αποβλήθηκε με τους διαιτητές να διακόπτουν το παιχνίδι για 7 (!) λεπτά και να επιστρέφουν τελικά στο παρκέ για να συνεχιστεί ο αγώνας. Η Φενέρμπαχτσε έκανε την αντεπίθεσή της και πήρε το 4ο δεκάλεπτο με 33-27, δεν κατάφερε όμως να καλύψει τη διαφορά και καλείται πλέον στην έδρα της να κάνει το 3-2 για να κατακτήσει τον τίτλο, σταματώντας το σερί δυο Πρωταθλημάτων που έχει η Γαλατάσαραϊ.

Κοντός: "Μονόδρομος η επαγγελματική διαιτησία"
Εθνική Ελλάδας: Live streaming η συνέντευξη Τύπου του Ιβάν Γιοβάνοβιτς για το Ελλάδα - Ιρλανδία
Παναθηναϊκός AKTOR: Γκριγκόνις και Ναν έδωσαν «πράσινο» χρώμα στα Top-10 της Euroleague
Αταμάν: «Γιουρτσεβεν και Οσμάν δεν ήρθαν σε συνηθισμένη ομάδα, αλλά σε πρωταθλητές»