Ρεάλ: Η Βαλένθια ό, τι δεν έκανε ο Ολυμπιακός

Η κούραση από τα πολλά και συνεχόμενα παιχνίδια της με τον Ολυμπιακό για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας φαίνεται πως βγήκε στη Ρεάλ Μαδρίτης στο ματς με τη Βαλένθια μέσα στο «Παλάθιο ντε Ντεπόρτες» για την 29η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η «βασίλισσα» ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος στην εγχώρια λίγκα, με 110-105 από τις «νυχτερίδες» και μάλιστα μέσα στο... σπίτι της γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα τη φετινή σεζόν εκεί, κάτι που ήταν το ζητούμενο και για τους Πειραιώτες χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν. Μάλιστα, «κινδύνεψε» με διασυρμό αν δεν έκανε εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, όπου το επιμέρους σκορ για αυτήν ήταν 39-24.

Πάντως, έγινε ένα παιχνίδι χάρμα ιδέσθαι για τους θεατές, οι οποίοι είδαν και τους δύο αντιπάλους να πετυχαίνουν πάνω από 100 πόντους για τους συνολικά 215. Η ήττα αυτή δεν στοιχίζει τίποτα στους Μαδριλένους, οι οποίοι παραμένουν στη κορυφή της βαθμολογίας με 27-1 έχοντας και έναν αγώνα λιγότερο.

Ο πρώην φόργουορντ του Παναθηναϊκού, Ρομέιν Σάτο, ήταν από τους πρωταγωνιστές των νικητών που σημείωσαν την 26η νίκη τους και διατηρούνται δεύτεροι, με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σέρχιο Γιουλ με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ, με τον Τρεμέλ Ντάρντεν να τον ακολουθεί σε απόδοση με 14 πόντους και 2 ασίστ. Ο Γιάννης Μπουρούσης δεν έπαιξε πολύ, μόλις 9:58 λεπτά και είχε 0/1 δίποντο και 1 ριμπάουντ.

Παναθηναϊκός: Η συγκινητική ανάρτηση μετά τη νίκη της Εθνικής - «Για τον Τζορτζ...»
Εθνική Ελλάδος: Ανατριχίλα και αφιέρωση στον Τζορτζ Μπάλντοκ
Βαθμολογία Nations League: Κορυφή και απόλυτο για την Εθνική Ελλάδος
Ελλάδα-Ιρλανδία 2-0: Θρίαμβος για την Εθνική, τον αφιέρωσε στον Τζορτζ και πάει για τελικό με Αγγλία