Φενέρμπαχτσε / Ούλκερ: Εύκολα τη Γαλατάσαραϊ (video)

Τη 19η νίκη της και μάλιστα άνετα πέτυχε η Φενέρμπαχτσε / Ούλκερ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που επικράτησε στην έδρα της 77-52 της Γαλατάσαραϊ για την 24η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η μεγάλη διαφορά στο ματς έγινε στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν η «Φενέρ» έκανε επίμέρους σκορ 25-8, αλλά παρόλο που νίκησε παραμένει στους μείων τέσσερις βαθμούς από την πρώτη στη βαθμολογία, Μπάνβιτ, του Δημήτρη Ιτούδη (23-1).

Πρωταγωνιστής της αντιπάλου του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού στο Top 16 της Ευρωλίγκας ήταν ο Μελίχ Μαχμούτογλου με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Πολύ καλός και ο Λούκα Ζόριτς με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης τους ο Ογκούζ Σαβάς με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Λίνας Κλέιζα, είχε 4 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 17:49 λεπτά συμμετοχής.

Για τους ηττημένους που γνώρισαν την ένατη ήττα τους ξεχώρισε ο Σινάν Γκιουλέρ με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ καλή απόδοση είχε και ο άλλοτε «ερυθρόλευκος», Χένρι Ντόμερκαντ, με 13 πόντους. Ο έτερος πρώην «Πειραιώτης», Ζόραν Έρτσεγκ, είχε 3 πόντους και 3 ριμπάουντ.