Παναθηναϊκός: Μεγάλη ανατροπή κόντρα στο Ελληνικό

Τι κι αν βρέθηκε να χάνει στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή, κερδίζοντας με 64-61 το Ελληνικό.

Συγκλονιστικός ήταν ο αγώνας με τον οποίο άνοιξε σήμερα (07/12) η αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών, στον «Τάφο του Ινδού». Οι «πράσινες» ανάγκασαν τον αντίπαλό τους στην πρώτη ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα, και τον «έπιασαν» στην κατάταξη, «κλέβοντας» το ροζ φύλλο στο φινάλε με τρίποντο της Τούλας Καλέντζου.

Οι φιλοξενούμενες αιφνιδίασαν τον αντίπαλό τους, καθώς έλεγξαν ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Προηγήθηκαν με 7-5 στο 3’ και 26-21 στο 14’ και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +6 (24-30), δείχνοντας να έχουν το πάνω χέρι αναφορικά με την κατάκτηση της νίκης. Το Ελληνικό συνέχισε το… χαβά του και στο δεύτερο ημίχρονο, οπότε προηγήθηκε με 41-32 στο 23’, αλλά η αντίδραση του Παναθηναϊκού δεν άργησε να έρθει (40-45 στο 25’). Ωστόσο, δεν είχε διάρκεια, με τις φιλοξενούμενους να ανοίγουν και πάλι τη διαφορά στο 30’ (43-52). Οι παίκτριες της Γιασεμή Σαμαντούρα και πάλι δεν τα παράτησαν, έκαναν την ύστατη αντεπίθεσή τους στο τελευταίο δεκάλεπτο και μείωσαν σε 57-55 στο 35’ και σε 61-59 στο 38’, ενώ ένα λεπτό αργότερα ισοφάρισαν σε 61-61. Το τρίποντο, με το οποίο ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη, σημείωσε έξι δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε η αρχηγός του.

Δεκάλεπτα: 16-14, 27-37, 43-52, 64-61.
Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 14 (3), Μαγκλάρα 8, Γέμελος 16 (2), Κοσμά 11 (3), Ντέλβα 13, Καβάσιλα, Χριστινάκη 2.
Ελληνικό (Καπογιάννη): Γκοτζή 12, Χαλιβέρα 6 (2), Σταμάτη 14 (1), Σπυριδοπούλου 8 (1), Τζόνσον 10, Μπόνη, Μπαλτά 5 (1), Παντέλη, Νικολαΐδου 6.

Europa League: Ιταλός διαιτητής στο Μάλμε - Ολυμπιακός
ΑΕΚ-ΠΑΟΚ: «Ο Λαμέλα πέταξε χάνζαπλαστ, ο Λουτσέσκου τον έφτυσε» - Όσα έγραψαν παρατηρητής, αστυνομία
Παναθηναϊκός AKTOR, Σλούκας: «Χρειαζόμαστε χρόνο, δεν είμαι στα καλύτερά μου»
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Χρειάζομαι το μήνυμα της ομάδας για το Final 4»