Ελληνικό: Επιστροφή στις νίκες με Άρη

Στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό την περασμένη αγωνιστική επέστρεψε το Ελληνικό που πέρασε νικηφόρα με 57-43 από την έδρα του Άρη και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μαζί με τις «πράσινες» και τον Αθηναϊκό με 10 νίκες και μία ήττα μετά από 11 παιχνίδια στην Α1 μπάσκετ των Γυναικών.

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με 40-38 υπέρ των φιλοξενούμενων, αλλά το Ελληνικό κατάφερε να «ξεφύγει» στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, καθώς δέχθηκε μόλις 5 πόντους σε 10 λεπτά και πέτυχε 17!

Πρωταγωνίστριες για τις νικήτριες ήταν οι Χαλιβέρα με 12 πόντους και 2 τρίποντα και Μπροκ με νταμπλ-νταμπλ (13 πόντοι, 12 ριμπάουντ), ενώ για τις ηττημένες ξεχώρισαν η Κατωπόδη με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ και η Μπεγκένισιτς με 12 πόντους.

Αρης-Ελληνικό 43-57

Δεκάλεπτα: 14-15, 24-29, 38-40, 43-57

Αρης (Μηλιάτης): Μπαλλά, Χατζάκου 5(1), Μπουσνάκη 7(9ρ.), Κατωπόδη 11(9ρ.),Τράντα, Μούλη 8(8ρ.), Σταμπουλίδου, Μπεγκένισιτς 12.

Ελληνικό (Καπογιάννη): Αξιοπούλου 2, Σταμάτη 2, Τσουκαλά 13, Μπαλτά, Χαλιβέρα 12(2), Σπαθάρη 5(1), Μπόνη, Μπροκ 13(12ρ.), Μουρντ 10(5/9δ.).

Γλίτωσε το κάζο στην Ελβετία ο Στέφανος Τσιτσιπάς με... ανατροπή στην ανατροπή!
Champions League: Μαγική ανατροπή της Ρεάλ επί της Ντόρτμουντ με μυθικό Βινίσιους - Όλα τα γκολ
NBA: Όλα έτοιμα για το πρώτο τζάμπολ στο κορυφαίο πρωτάθλημα - Οι τηλεοπτικές μεταδόσεις
Champions League: Γκολ, θέαμα και άνετες νίκες για Μίλαν και Μονακό (vids)