Μεγάλη νίκη η Δόξα!

Πολύ σημαντική νίκη επί του φιλόδοξου ΟΦΗ πέτυχε στο κλειστό της Λευκάδας η Δόξα, με 65-61, για την 11η αγωνιστική της Α2.

Το συγκρότημα του Νίκου Βουρνά, που δίνει μάχη για να κρατηθεί στην κατηγορία, μπήκε αποφασισμένο στο παρκέ και βρέθηκε να προηγείται με 19-8 στο 10’. Οι Κρητικοί αντέδρασαν, έκλεισαν μπροστά τόσο το ημίχρονο (32-33) όσο και την τρίτη περίοδο (48-49), αλλά οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και έκαναν την ανατροπή. Ο Νίκος Πέττας είχε 19 πόντους και ο Βασίλης Βαγενάς, που έχει αγωνιστεί με τον ΟΦΗ στη Β’ Εθνική, 15 κι ένα κρίσιμο τρίποντο στο φινάλε.

Η αναμέτρηση στιγματίστηκε από πεντάλεπτη διακοπή, στο τρίτο δεκάλεπτο, ύστερα από ρίψη αντικειμένων. Οι φίλαθλοι πέταξαν δύο μπουκάλια στον αγωνιστικό χώρο αντιδρώντας στις αποφάσεις των διαιτητών, με το σκορ να είναι 37-41. Οι διαιτητές ζήτησαν αρχικά την εκκένωση του κλειστού, αλλά τελικά τα πνεύματα ηρέμησαν με το κλείσιμο των πτυσσόμενων εξεδρών και τον κόσμο να μεταφέρεται στο πάνω διάζωμα.

Διαιτητές: Γκούμας, Γεωργιάδης, Παγώνης.
Δεκάλεπτα: 19-8, 32-33, 48-49, 65-61.
Δόξα Λευκάδας (Βουρνάς): Ράλλης 7, Βουρνάς, Μάρουσιτς, Βαγενάς 15 (1), Πέττας 19, Πέκοβιτς 8 (1), Τσότσος 6, Εκινέ 10 (3), Κατοπώδης, Λυμπάρης.
ΟΦΗ (Χουγκάζ): Τσερκιτζόγλου, Μπάρδας 14 (2), Λιούις 4, Ορφανός, Σιζόπουλος 27 (4), Μπαλάφας 4, Κερασοβίτης, Τουτζιαράκης 8, Κατιάκος 4.

Asteras Aktor – Λεβαδειακός 1-1: Μοιρασιά που «χάλασε» τους φιλοξενούμενους
Serie A: «Διπλά» για Γιουβέντους και Ίντερ
Παναθηναϊκός: Με Μάγκνουσον η αποστολή για ΑΕΚ – Εκτός ο Βαγιαννίδης
Ολυμπιακός: Γιαζιτσί και επίσημα στο λιμάνι