NBA: Ο Ντόντσιτς «ξέρανε» τους Τίμπεργουλβς και οι Μάβερικς έκαναν δεύτερο break!
EPA/CRAIG LASSIG, ΑΜΠΕ

NBA: Με μία τρίποντη «βόμβα» ο Λούκα Ντόντσιτς, οδήγησε τους Μάβερικς στην νίκη 109-108 επί των Τίμπεργουλβς κι έτσι η ομάδα του Ντάλας προηγείται 2-0 στην σειρά των τελικών της Δύσης.

Ο Σλοβένος άσος, ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής της ομάδας του, καθώς με ακόμη ένα triple double (32 πόντοι, 13 ασίστ, 10 ριμπάουντ), ήταν καταλυτικός στην ανατροπή των «Μαβς», που βρέθηκαν να χάνουν ένα λεπτό πριν την λήξη του ματς με πέντε πόντους.

Ωστόσο, ο Ντόντσιτς και η... παρέα του «ροκάνισαν» την διαφορά και τέσσερα δεύτερα πριν το τελευταίο σφύριγμα, ο Σλοβένος ευστόχησε χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του, καθώς ο Ναζ Ριντ έχασε το τελευταίο σουτ.

«Το πλάνο του παιχνιδιού σε αυτήν την κατοχή, ήταν να δώσουμε την μπάλα στον Λούκα, ώστε να κάνει ό,τι κάνει ο Λούκα σε τέτοιες στιγμές», εξήγησε ο προπονητής των Μάβερικς, Τζέισον Κιντ και πρόσθεσε: «Μιλήσαμε για την ιδέα ενός σουτ δύο πόντων, αλλά όταν άρχισε να κάνει τον Ρούντι Γκόμπερτ να... χορεύει, είδαμε το «βήμα-πίσω» να έρχεται και τα υπόλοιπα ήταν... γραμμένα».

Αξίζει να σημειωθεί, ότι η τέταρτη περίοδος ήταν συναρπαστική, καθώς το προβάδισμα άλλαξε κάτοχο 11(!) φορές.

Ο Ντάνιελ Γκάφορντ βοήθησε το Ντάλας με 16 πόντους και πέντε μπλοκ, ενώ ο Ιβρινγκ (20π.) τόνισε πως «όλοι συνέβαλαν στην νίκη». Από την άλλη, ο Αντονι Εντουαρντς σημείωσε 21 πόντους, πήρε πέντε ριμπάουντ και μοίρασε επτά ασίστ, ενώ ο Μάικ Κόνλεϊ σημείωσε 18 πόντους και ο Γάλλος, Ρούντι Γκόμπερτ σκόραρε 16 πόντους και πήρε 10 ριμπάουντ.

Premier League: Θλίψη στη Λίβερπουλ - Πέθανε πρώην αρχηγός της
Nations League: Πεντάρες για Γερμανία και Ολλανδία, σημαντικό «διπλό» η Αλβανία
Ελλάδα - Φινλανδία 3-0: Φώτη-σε στο ντεμπούτο Γιοβάνοβιτς - Πρεμιέρα με νίκη στο Nations League