Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς: «Ιαχή» αναπληρωματικών (videos)

Αν και βρέθηκαν πίσω με 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς ξέφυγαν στο τελευταία οκτώ λεπτά και επιβλήθηκαν με 96-85 των Μινεσότα Τίμπεργουλφς.

Ο Κλέι Τόμπσον πέτυχε ατομικό ρεκόρ για το 2012-13 με 24 πόντους, αλλά δεν πρωταγωνίστησε στα κρίσιμα λεπτά. Οι αναπληρωματικοί, Καρλ Λάντρι και Ντρέιμοντ Γκριν, μαζί με τον Χάρισον Μπαρνς συνέβαλαν καταλυτικά στο καταλυτικό 14-2, που μετέτρεψε το 79-79 σε 93-81. Στα τελευταία οκτώ λεπτά οι «λύκοι» πέτυχαν μόλις 6 πόντους και δέχθηκαν 16, οπότε υποχώρησαν φυσιολογικά στο 5-7 με την πέμπτη σερί ήττα τους, αν και προηγήθηκαν με 35-24 στα μέσα του δεύτερου 12λεπτου.

Αντίθετα, οι Ουόριορς προωθήθηκαν στο 8-6. Πλην του Τόμπσον, ο Στέφεν Κάρι σημείωσε 20 πόντους με 5 τρίποντα, ο Λάντρι συμπλήρωσε 18, ο Ντέιβιντ Λι 17, ο Μπαρνς 14, ο Γκριν 4, ο Φέστους Εζέλι 2 και ο Τζάρετ Τζακ έναν. Δεν σκόραραν οι Άντρις Μπιέντρινς, Τσαρλς Τζένκινς, Κεντ Μπέιζμπορ και Τζέρεμι Τάιλερ.

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, ο Άντριου Μπόγκουτ έθεσε σαν στόχο την εμφάνισή του στον αγώνα (02/12, 05:30) εναντίον των Ιντιάνα Πέισερς. Ξεκαθάρισε, βέβαια, πως θα πρέπει να αποφευχθεί κάποιο πισωγύρισμα, ώστε να πάρει μέρος στο συγκεκριμένο ματς. Από τον σημερινό (ξημερώματα 25/11) αγώνα απουσίασε και ο Ρίτσαρντ Τζέφερσον.

Για τους Τίμπεργουλφς, ο Κέβιν Λοβ πέτυχε το τρίτο σερί double-double έπειτα από την επιστροφή στα παρκέ με 15 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Παραγωγικά ξεχώρισε ο Νίκολα Πέκοβιτς με 17 πόντους, ενώ ο Αντρέι Κιριλένκο είχε 11, ο Ντέρικ Ουίλιαμς 10, ο Αλεξέι Σβεντ 9, ο Χοσέ Μπαρέα 8, ο Ντάντε Κάνινγχαμ 6, ο Γκρεγκ Στιέμσμα 4, ο Τζος Χάουαρντ 3, ο Λουκ Ριντνάουρ 2 και ο Μάλκολμ Λι… μηδέν.

Παναθηναϊκός AKTOR: Εκτός εξάδας ο Μπράουν για το ματς με τον Άρη
Super Cup 2024: Οι διαιτητές των ημιτελικών Παναθηναϊκός – Άρης και Ολυμπιακός – Περιστέρι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το μπασκετικό Super Cup και τους αγώνες της Super League
Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα: Φουλ του ντέρμπι το Σαββατοκύριακο | Ξεχωρίζει το Ατλέτικο Μ. - Ρεάλ Μ.