Σακραμέντο Κινγκς: Πήραν… μπροστά με Τζαζ (video)

Βρέθηκαν πίσω με 51-46 στο ημίχρονο, αλλά οι Σακραμέντο Κινγκς δημιούργησαν διψήφια διαφορά στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα και κέρδισαν σχετικά εύκολα με 108-97 τους Γιούτα Τζαζ.

Χθες ηττήθηκαν με απίστευτη ανατροπή στα τελευταία λεπτά, αλλά απόψε (ξημερώματα 25/11) οι «βασιλιάδες» πήραν την εκδίκησή τους. Με ποσοστό 54.1% στα σουτ εντός παιδιάς προωθήθηκαν στο 4-9 και περιόρισαν τους Τζαζ στο 7-7. Οι εκπρόσωποι του Σολτ Λέικ άντεξαν μέχρι το 69-69 του τρίτου 12λεπτο, καθώς στη συνέχεια οι Κινγκς προηγήθηκαν με 83-75, 87-80 και 100-90. Μάλιστα δεν απειλήθηκαν στα τελευταία λεπτά.

Όλα αυτά χωρίς τον Ντε Μάρκους Κάζινς (14 πόντους, 9 ριμπάουντ), ο οποίος αποβλήθηκε στην τρίτη περίοδο ύστερα από διένεξη με τον Ενές Καντέρ! Ο Ταϊρίκ Έβανς, όμως, συνέχισε τις θετικές εμφανίσεις σημειώνοντας 21 πόντους στο δεύτερο 24λεπτο και 27 συνολικά. Ακολούθησαν οι Τζέισον Τόμπσον με 16 πόντους, Άαρον Μπρουκς με 13, Μάρκους Θόρντον με 9, Τζον Σάλμονς με 8, Τσακ Χάγες με 5, Τζίμερ Φρεντέτ με 4, Τζέιμς Τζόνσον με 3 και Αϊσάια Τόμας με… μηδέν. Με 8 πόντους στο τέταρτο 12λεπτο, ο rookie Τόμας Ρόμπινσον έφτασε στους 9.

Πάντως, οι Τζαζ δεν είχαν τον τραυματισμένο Μο Ουίλιαμς στη σύνθεσή τους. Ο αντικαταστάτης του, Τζαμάρ Τίνσλεϊ «έγραψε» 14 πόντους και 7 ασίστ με 5/8 σουτ. Ακόμα, ο Ράντι Φόι πέτυχε 17 πόντους, ο Πολ Μίλσαπ 13, ο Ενές Καντέρ 9, οι Μάρβιν Ουίλιαμς και Γκόρντον Χέιγουορντ 8, οι Ερλ Ουότσον και Ντε Μαρ Κάρολ 6 και ο Ντέρικ Φέιβορς 2. Με ενοχλήσεις στον αστράγαλο αποχώρησε στην τρίτη περίοδο ο Αλ Τζέφερσον (14 πόντους).

Super League 2: Ντέρμπι ΠΑΣ Γιάννινα – Ηρακλής στις «Ζωσιμάδες» | Πού θα δείτε τον αγώνα
Παναθηναϊκός AKTOR: Εκτός εξάδας ο Μπράουν για το ματς με τον Άρη
Super Cup 2024: Οι διαιτητές των ημιτελικών Παναθηναϊκός – Άρης και Ολυμπιακός – Περιστέρι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το μπασκετικό Super Cup και τους αγώνες της Super League