Ντάλας Μάβερικς: Πέντε σερί ήττες για Καβαλίερς (videos)

Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς ξεπέρασαν σερί 8-0 των Ντάλας Μάβερικς στο τέταρτο 12λεπτο, αλλά όχι το 9-0 που ακολούθησε και ουσιαστικά προκάλεσε τη νίκη των Τεξανών με 103-95 στο «Quicken Loans Arena».

Για τελευταία φορά προηγήθηκαν οι «καβς» στο 80-78, 9:16 πριν από το τέλος. Στο 5:08 ισοφάρισαν σε 89-89, αλλά τότε δέχθηκαν το καταλυτικό 9-0. Μοιραία η ομάδα του Μπάιρον Σκοτ συμπλήρωσε σερί 5 ηττών και υποχώρησε στο 2-7. Την ίδια ώρα, οι Μάβερικς κέρδισαν για πρώτη φορά σε πέντε εκτός έδρας ματς και προωθήθηκαν στο 6-5.

Παραγωγικά ξεχώρισε ο Ο Τζέι Μέιο με 19 πόντους, ενώ ο Κρις Κέιμαν σημείωσε 15, ο Ντάρεν Κόλισον και ο Βινς Κάρτερ 14 και ο Ντομινίκ Τζόουνς 10. Double-double 10 πόντων και ισάριθμων ριμπάουντ πέτυχε ο Σον Μάριον, έκτος «διψήφιος» του Ρικ Καρλάιλ, που έδωσε… ρέστα στα τελευταία λεπτά ζητώντας τα κατάλληλα συστήματα στις κρίσιμες επιθέσεις.

Ακόμα, ο Τρόι Μέρφι έφτασε στους 9 πόντους με 3 τρίποντα, όσα είχε «γράψει» σε όλα τις προηγούμενες αναμετρήσεις της σεζόν. Στους 5 σταμάτησε ο Μπράνταν Ράιτ, στους 4 ο Μπέρναρντ Τζέιμς, στους 3 ο Νταχντέι Τζόουνς, ενώ οι Τζο Κρόντερ και Έλτον Μπραντ δεν «έγραψαν».

Στους 26 πόντους έφτασε ο Κάιρι Έρβινγκ, αν και αποχώρησε προσωρινά στο τρίτο 12λεπτο με ενοχλήσεις στο αριστερό χέρι. Ακολούθησαν οι Ντάνιελ Γκίμπσον και Ντίον Ουέιτερς με 16 πόντους, αλλά με 5/11 και 4/16 σουτ, αντίστοιχα, ενώ ο Αλόνζο Γκι είχε 15 πόντους. Δέκα πόντους και 12 ριμπάουντ σημείωσε ο Τριστάν Τόμπσον, 5 ο Όμρι Κάσπι, 4 ο Άντερσον Βαρεχάο με 2/11 σουτ και 3 ο Τάιλερ Ζέλερ, που φόρεσε ειδική προστατευτική μάσκα. Δεν αγωνίστηκε ο Σι Τζέι Μάιλς έπειτα από σχετική απόφαση του Σκοτ.

Διόδια: Σε ποιούς δρόμους μειώνονται - Δείτε τις νέες τιμές
Μεταγραφές, Ανόρθωση: Συμφωνία με Κριχόβιακ
Πινγκ Πονγκ: Αποκλείστηκε στον 1ο προκριματικό γύρο του China Smash ο Γκιώνης
Τραγωδία στην ποδηλασία: Η 18χρονη Μουριέλ Φουρέρ σκοτώθηκε μετά από πτώση κατά τη διάρκεια αγώνων