Euroleague, Μπάγερν - Ολυμπιακός 84-80: Πλήρωσε και πάλι τα λάθη στην άμυνα και ηττήθηκε στο Μόναχο
EUROKINISSI

Euroleague: Την τρίτη του ήττα σε πέντε ματς γνώρισε ο Ολυμπιακός, καθώς η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 84-80 στην «Sap Garden» της Βαυαρίας.

Οι «ερυθρόλευκοι» για ένα ακόμα εκτός έδρας ματς ήταν κακοί στην άμυνά τους, μια και δέχθηκαν 84 πόντους, με τον Έντουαρντς να συνεχίζει τις εξαιρετικές του εμφανίσεις στην επίθεση «φορτώνοντας» το καλάθι των Πειραιωτών με 30 πόντους, μια και δεν μπόρεσαν να τον περιορίσουν.

Το «συγκρότημα» του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με προβάδισμα 12 πόντων, ωστόσο, μέσα σε 7 λεπτά, οι Βαυαροί είχαν φτάσει στην ανατροπή και στην συνέχεια έδειξαν περισσότερο συγκεντρωμένοι σε άμυνα και επίθεση.

Πάντως, η ελληνική ομάδα θα μπορούσε να πάρει το ματς, μια και απώλεσε δύο ευκαιρίες στις τελευταίες επιθέσεις με ισάριθμα χαμένα σουτ τριών πόντων του Σάσα Βεζένκοφ, με αποτέλεσμα να πέσει στο 2-3 στη φετινή σεζόν, τη στιγμή που η Μπάγερν έφτασε στο 3-2.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Φαλ να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με τους Ομπστ και Βόιτμαν, κάνοντας το πρώτο μεγάλο σερί 9-0 για το 11-6 στο 5’ αλλά η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμεση μειώνοντας 13-12. Με την ελάχιστη τιμή ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο (20-19) για την Μπάγερν.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Βιλντόζα έδωσε… πνοή στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ισοφάρισαν 24-24 στο 12’ και ακολούθησε ένα διάστημα συνεχόμενων λαθών και για τις δύο ομάδες, με τη Μπάγερν να παίρνει προβάδισμα 32-28 στο 16’. Ωστόσο, σ’ εκείνο το σημείο, οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν στην άμυνα και πήραν σημαντικές λύσεις από το τρίποντο, κάνοντας σερί 15-0 και φτάνοντας στο +11 (43-32) στο τέλος του ημιχρόνου.

Η διαφορά έφτασε και το +12 στο 23’ (49-37) με τους Βεζένκοφ και Παπανικολάου, όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Μπάγερν μπόρεσε να τρέξει ένα σερί 10-0 μειώνοντας 49-47 και γενικά μέσα σε 7 αγωνιστικά λεπτά έφτασε στην ανατροπή (55-54) στο 27’ τη στιγμή που Βεζένκοφ και Φουρνιέ έδωσαν προβάδισμα 4 πόντων (59-55) στο 28’.

Ο Έντουαρντς με το πρώτο του τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην Μπάγερν (66-65) στο 33’, αλλά δύο τρίποντα των «ερυθρόλευκων» με Ντόρσεϊ και ΜακΚίσικ έδωσαν… αέρα 5 πόντων στους φιλοξενούμενους (71-66) στο 36’. Όμως, οι Γερμανοί επέστρεψαν έτρεξαν σερί 9-0 (75-71) και στην συνέχεια πήραν προβάδισμα 7 πόντων (79-72) στο 38’. Δύο γρήγορα τρίποντα των Ντόρσεϊ και Ουόκαπ έριξαν τη διαφορά στον 1 πόντο (79-78) περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος, αλλά το τρίποντο του Νέιπερ και δύο άστοχα σουτ τριών πόντων του Βεζένκοφ, έγειραν την πλάστιγγα προς τους Γερμανούς, οι οποίοι πήραν τη νίκη 84-80.

Τα δεκάλεπτα: 20-19,32-43, 59-61, 84-80.

Μπάγερν Μονάχου (Γκόρντον Χέρμπερτ): Βάιλερ-Μπαμπ 10 (2), Ντα Σίλβα 2, Έντουαρντς 30 (2), Φόιγκτμαν 6, Νέιπιερ 10 (2), Καρτσένκοφ 1, Ομπστ 3 (1), Μπράνκοβιτς 2, Μπούκερ 20 (2).

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6 (2), Ράιτ 10, Βιλντόσα 8 (2), Φαλ 8, Βεζένκοφ 16 (1), Παπανικολάου 8 (2), Ντόρσεϊ 12 (30, Πίτερς 5 (1), ΜακΚίσικ 3 (1), Φουρνιέ 4.

Euroleague: Ανέβηκε στο 3-2 ο Παναθηναϊκός AKTOR, στο 2-3 ο ηττημένος Ολυμπιακός
Παναθηναϊκός: «Πάντα μαζί μας ο Starman»
Αταμάν: «Τρία δεκάλεπτα τέλειο μπάσκετ, ηγέτης Σλούκας στο τέλος»