Euroleague: Προβληματικός και ηττημένος στο ντεμπούτο του ο Ολυμπιακός

Euroleague: Η Φενέρμπαχτσε παρά την ατυχία της (τραυματισμός Ουίλμπεκιν) επικράτησε 82-71 του Ολυμπιακού που έδειχνε να μην μπορεί να βρει λύσεις στην επίθεση.

Πρεμιέρα με το… αριστερό για τον Ολυμπιακό στην Euroleague. Απέναντι στην Φενέρμπαχτσε των πολλών νέων προσώπων και κατά συνέπεια χωρίς να είναι σε καλό σημείο ετοιμότητας, οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 82-71 στην Κωνσταντινούπολη. Σε ένα ματς που οι συνθήκες, ο χαμηλός ρυθμός και ο τραυματισμός του Ουίλμπεκιν νωρίς στο παιχνίδι, θεωρητικά ήταν υπέρ της ομάδας του Μπαρτζώκα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπόλντγουιν με 18 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Ο Χέις-Ντέιβις πρόσθεσε 15 πόντους, με τον Μπόνζι Κόλσον να πετυχαίνει 10 πόντους και να μαζεύει 9 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους ο Ράιτ είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο ΜακΚίσικ πρόσθεσε 13. Ο Βεζένκοφ έμεινε στους 11 με 4 ριμπάουντ, ο Πετρούσεφ είχε 9, ενώ σε κακό βράδυ ήταν οι περιφερειακοί (Ουίλιαμς-Γκος 6, Ντόρσεϊ 6, Γουόκαπ 2, Βιλντόζα 2). Ο Φουρνιέ είχε μόλις 5.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό με μικρά προβαδίσματα για τις δύο ομάδες. Καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει, με την Φενέρ να προηγείται 24-15 στην αρχή και στη συνέχεια ο εξαιρετικός ΜακΚίσικ να φέρνει τον Ολυμπιακό στο ημίχρονο με προβάδισμα 32-36. Χαμηλό σκορ και τέμπο αγώνα, κάτι που θεωρητικά ευνοούσε τους Πειραιώτες.

Το τρίτο δεκάλεπτο πήγε πόντο-πόντο ουσιαστικά, με το μπάσκετ να συνεχίσει να μην είναι επιπέδου και κυρίως η ατομική ποιότητα των δύο ομάδων ήταν αυτή που ξεχώριζε σε κάποια σημεία του ματς. Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 52-56, με το σκορ στο 30’ να είναι 57-56.

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με τον Σανλί να δίνει προβάδισμα 6 πόντων στην ομάδα του, αλλά ο εξαιρετικός Πετρούσεφ και οι βολές του ΜακΚίσικ έφεραν την ισοφάρισε σε 65-65 στο 34’. Όμως τότε ο Ολυμπιακός πλήρωσε τις λάθος επιλογές στην επίθεση, η Φενέρ έκανε σερί 8-0 και στους φιλοξενούμενους κυριάρχησαν τα νεύρα. Με τον ΜακΚίσικ να δέχεται τεχνική ποινή επειδή άνοιξε διάλογο με οπαδό των Τούρκων.

Μοιραία λοιπόν ήρθε η ήττα με 82-71 για τον Ολυμπιακό ο οποίο κινήθηκε σε ρηχά νερά και έδειξε πως ακόμη χρειάζεται χρόνο και δουλειά.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 32-36, 57-56, 82-71.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Μπόλντουιν 19 (1), Ουίλμπεκιν, Μέλι 5 (1), Σανλί 7 (1), Χέις-Ντέιβις 15 (1), Χολ 5 (1), Πιερ 2, Γκούντουριτς 4 (1), Ζάγκαρς 3, Κόλσον 10 (2), Μαριάνοβιτς 8, Μπιρτς 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ουίλιαμς-Γκος 6, Ράιτ 15 (1), Βιλντόζα 2, Βεζένκοβ 11 (1), Παπανικολάου, Ντόρσεϊ 6, Πίτερς 2, Πετρούσεφ 9, ΜακΚίσικ 13 (1), Φουρνιέ 5 (1).

Βαθμολογία Euroleague: «Διπλά» για Εφές και Αστέρα, ήττα για Ολυμπιακό
Τένις: Στοπ στην Σαμπαλένκα από Μούχοβα
Euroleague: Απειλήθηκε σοβαρό επεισόδιο Γιασικεβίτσιους-Μπαρτζώκα
Έλληνες εξωτερικού: Ιστορική… γκολάρα ο Τζόλης - Video με όσα έκαναν οι εκπρόσωποί μας