Μπασκόνια-Παρτιζάν 103-96: Ο Χάουαρντ «καθάρισε» την ομάδα του Ομπράντοβιτς (videos)
Twitter / Baskonia

Η Μπασκόνια βγήκε νικήτρια από το «θρίλερ» απέναντι στην Παρτιζάν, παίρνοντας τη νίκη 103-96 στην παράταση, με τον Μάρκους Χάουαρντ να πετυχαίνει ένα τρομερό buzzer beater (89-89) στο τέλος της κανονικής διάρκειας. Μάλιστα, ο Αμερικάνος ήταν καθοριστικός και στο έξτρα πεντάλεπτο.

Η Παρτιζάν έφτασε κοντά σε μία σημαντική νίκη, όμως κατάφερε να «αυτοκτονήσει» στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας, επιτρέποντας στον Μάρκους Χάουαρντ να την πληγώσει με τρίποντο στην εκπνοή του ματς. Οι Σέρβοι είχαν προβάδισμα τριών πόντων (89-86) δευτερόλεπτα πριν το τέλος, δεν έκαναν φάουλ στον Αμερικάνο γκαρντ και αυτός τους «πλήγωσε» μ’ ένα τρομερό σουτ.

Το «συγκρότημα» του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε μπει πιο δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να πάρει διαφορά 9 πόντων στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (23-14). Ωστόσο, η Μπασκόνια αντέδρασε άμεσα και μ’ ένα επιμέρους 11-5 έφτασε στο -3 (28-25) στο 14’. Οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να βρουν κάποια καλάθια στην επίθεση, όμως, οι Βάσκοι είχαν το μομέντουμ και πήγαν στα αποδυτήρια στο +4 (46-42).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυνατά και στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, πήγαν τη διαφορά στο +8 (55-47) με τον Γκιεντράιτις να αποτελεί τη μεγαλύτερη απειλή για τους Σέρβους, οι οποίοι αντέδρασαν και χάρις στο ξέσπασμα του Πάντερ μείωσαν στο -2 (55-53) στο 26’.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι δύο ομάδες πάλεψαν σκληρά για τη νίκη. Η Παρτιζάν πήρε βραχεία κεφαλή στο τέλος της γ’ περιόδου (68-67). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μία «ανάσα» από τη νίκη, καθώς στο 38’ είχαν προβάδισμα πέντε πόντων (81-76), αλλά η Μπασκόνια δεν άφησε το ματς και ο Μάρκους Χάουαρντ με τρίποντο στην εκπνοή οδήγησε το ματς στην παράταση (89-89).

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε ιδανικά το έξτρα πεντάλεπτο, έκανε ένα σερί 5-0 (89-94), αλλά οι Βάσκοι με τον Μάρκους Χάουαρντ έκαναν ένα τρομερό come back και προηγήθηκαν 97-94 ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Λεζόρ με δύο βολές στα 48’’ έφτασε το ματς στον πόντο (97-96), αλλά στην τελική ευθεία, η Μπασκόνια πήρε τη νίκη 103-96.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 46-42, 67-68, 89-89 (κ.δ), 103-96 (παρ.)

Κύπελλο Ελλάδος: Το πρόγραμμα της 4ης φάσης
6ο Τουρνουά "Παύλος Γιαννακόπουλος": Ταξίδι στα αστέρια της Αθήνας μας
6ο Τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος»: Υπερπαραγωγή με 16 κάμερες και 4 drones στο Παναθηναϊκό Στάδιο!
Το μήνυμα της ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR προς τον κόσμο για το "Παύλος Γιαννακόπουλος"